Prenses Diana’nın ikonik temsillerine eklenen bir yenisi: Pablo Larraín’den “Spencer”

Prenses Diana’nın hikâyesinden sıklıkla nemalan beyazperde, hem kurmaca hem belgesel yapımlarla kotasını doldurmuş gibi gözükebilir. Ama durum böyle değil. Bu sefer Pablo Larraín, Diana’nın hayatının farklı bir dönemecini merkezine alan Spencer ile karşımıza dikiliyor.  

Pablo Larraín; Ema, Tony Manero, Post Mortem,No gibi politik ve özgürlük düşkünü filmleriyle tanınan, baş karakterlerinden kolektif ruhların haritasını çıkaran, manifestoları yenilikçi adımlarla hizalayan yönetmenlerden biri. Spencer ile tarihsel panoramasında 90’ların ucundan tutuyor ve Noel’i Norfolk’taki Sandringham mâlikanesinde geçiren Prenses Diana’nın Prens Charles ile evliliğini sonlandırmaya karar verdiği hafta sonuna odaklanıyor. 

Prenses Diana’ya hayat veren Kristen Stewart yapımdan şöyle söz ediyor: “Spencer, Diana’nın hayatındaki önemli bir dönüm noktasında kim olduğuna dair duygusal bir tahayyülün içine dalıyor.”  Stewart’ın Diana performansından ilk kare de paylaşıldı.

Çekimlerine başlanan filmin senaryosunu Peaky Blinders, Taboo gibi işleri ile adını çokça andığımız Steven Knight üstleniyor. Kadroda Stewart ile Sally Hawkins, Sean Harris ve Timothy Spall gibi isimler var. 

Yazı: Melike Karabaş


Yükleniyor...