Radiohead gitaristi Ed O’Brien’dan solo albüm geliyor

Thom Yorke, Phil Selway ve Jonny Greenwood’un ardından bir başka Radiohead üyesi daha solo albüm yayınlıyor. Grubun gitaristi Ed O’Brien, BBC 6 Music’e verdiği röportajda önümüzdeki yıl bir solo albüm yayınlayacağını duyurdu.Bu yıl A Moon Shaped Pool albümü ve turnesiyle epey gündemde olan Radiohead üyeleri her daim heyecan verici yan projelerle de karşımıza çıkıyor. Şimdiye dek solo bir albüm yayınlamayan fakat BBC’de yayınlanan Eureka Street isimli dizi için müzikler yapan ve Asian Dub Foundation’ın bir albümünde gitar çalan O’Brien’ın ilk albümüne dair yaptığı açıklamalar da merak uyandırıcı. Bir arkadaşının davetiyle eşiyle birlikte gittiği Rio’da katıldığı karnavalda duyduğu müziklerin kendisi için önemli bir ilham kaynağı olduğunu vurgulayan O’Brien, orada duyduğu poliritimler ve 4000 insanın hep bir ağızdan şarkı söylemesinin kendisi için unutulmaz bir deneyim olduğunu vurguluyor.

İlk albümü için yazdığı şarkılarda da bir tür sevincin ağır bastığını ama bununla birlikte karanlık duygular ve melankolinin de hissedilebildiğini söyleyen O’Brien, albümün ne zaman yayınlanacağına dair tek bilgi olarak önümüzdeki yılı işaret etti.

Radiohead’in bu sene Chicago’da gerçekeleşen Lollapalooza konserinden “Paranoid Android” performansını izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=IC1u5Pt3N74