Radiohead ve Guy Pearce’dan teşhir olmuşluğa dair

Radiohead’in Kid A ve Amnesia albümleri ve o dönemden hiç yayımlanmamış kayıtlardan oluşan 3 volümlük reissue derlemesi Kid A Mnesia, 5 Kasım’da XL Recordings tarafından yayımlanacak. Günler kala, yeni bir klip daha paylaşıldı.

Radiohead’in geçen ay paylaşılan “If You Say The Word” klibinin ardından grubun daha önce birkaç canlı performansı dışında seslendirmediği ve herhangi bir şekilde piyasaya sürmediği ama sıkı hayranlarının radarındaki şarkılardan “Follow Me Around” da görsel eşlikçisine kavuşmuş oldu.

Şu ana kadar sadece OK Computer turneleri esnasında gerçekleşmiş soundchecklerde, grup hakkında yapılmış 1998 tarihli Meeting People Is Easy belgeselinde ve daha sonra solist Thom Yorke’un Toronto’daki bir konserde çaldığı akustik versiyonuyla dinlenebilmiş bir şarkıydı “Follow Me Around”. Klibin başrolünde Memento, L.A. Confidential ve yakın zamanda bol Emmy ödülü toplamış Mare of Easttown dizisi gibi yapımlarda izlediğimiz kıdemli aktör Guy Pearce var. Söylediğine göre klip, şarkının paylaşılmasından yalnızca birkaç hafta önce çekilmiş.

Grubun sıkça betimlediği temalarda seyreden parça, Rolling Stone dergisi tarafından Thom Yorke’un sözlerini kaleme aldığı en karanlık şarkılardan biri olarak tanımlanmıştı. Klibin yönetmenliğini, daha önce Foals, The Rolling Stones, Hozier ve Labrinth gibi müzisyenlerle de çalışmış olan Christopher Barrett ve Luke Taylor ikilisinin oluşturduğu Us ekibi üstlenmiş. Kimin kontrolünde olduğunu bilmediğimiz bir drone’un takibinde, sadece gününe başlamaya ve mahremiyetine ulaşmaya çalışan bir karakteri önce evinde, sonra yaşadığı banliyöde çaresizce bu aygıttan kaçmaya uğraşırken izliyoruz. Başarı ve şöhretle olan imtihanlarının zorlaşmaya başladığı yıllarda kaleme alınmış bir şarkı olan “Follow Me Around”un klibinde, grubun zamanında hissetmiş olabileceği teşhir olmuşluğu yansıtan bir taraf var. Buradan izlenebilir.

Kid A Mnesia‘da başka neler var?

Kid Amnesiae

Plak, CD ve dijital ortamda dinlenebilecek derlemede, Kid A ve Amnesia albümlerinin yeni basımlarının yanı sıra, bu iki albümün kayıtları sırasında icra edilmiş ve daha önce piyasaya sürülmemiş şarkılar Kid Amnesiae adlı üçüncü bir albüm olarak yer alıyor.

Kid Amnesiette

Kid A, Amnesia ve Kid Amnesiae işlerinin sınırlı sayıda basılmış kaset versiyonları, Radiohead külliyatından kimi resimlerin yer aldığı 36 sayfalık bir kitapçık da içeriyor. 

Kid A Mnesia Exhibition

Epic Games’le birlikte yaratılmış; Namethismachine v Arbitrarily Good Productions tarafından geliştirilen bu interaktif albüm deneyiminin de Kid A Mnesia projesine dâhil olduğu eylül başlarında açıklanmıştı. Thom Yorke’un ve yıllardır yaptığı Radiohead kapaklarıyla tanınan Stanley Donwood’un yarattığı görselleri de içerecek bu dijital evren, ikilinin ekim ayında Londra’daki Christie’s müzayede evinde açtığı Kid A sergisine referanslar veriyor.

Kid A Mnesia görsel kataloğu

Thom Yorke ve Stanley Donwood’un, Radiohead’in 4. ve 5. albüm kayıtları esnasında yarattıkları 300’den fazla sayıda renkli işine yer veren 360 sayfalık bir katalog da bu özel sette.

Fear Stalks The Land!

Aynı ikilinin yazılarına yer veren 176 sayfalık kitapta, Yorke ve Donwood’un albümün yapım aşamasını kapsayan 1999 ve 2000 yılları arasında birbirlerine gönderdiği fakslar, notlar ve Thom Yorke’un şarkı sözlerinin taslakları bulunuyor.

Yazı: Zeynep Naz Günsal