Rain Lab’e göre en derinlere daldıran trip-hop şarkıları

İdil Meşe, Beril Meşe ve Da Poet’in güç birliği Rain Lab, hip hop ve soul tandanslı müziğiyle 90’ların ikinci yarısıyla birlikte dünyayı etkisi altına almış trip-hop janrına aynı anda nostaljik ve taze duyulan bir yorum getiriyor. Ekibin paylaştığı son kayıt, geçtiğimiz haftalarda yayımlanan Kayra düeti “Kış Uykusu” olmuştu.


Ekibin yeni kayıtlarını heyecanla beklemeye devam ederken, Rain Lab için trip-hop’un en derinlerine daldıran şarkıları sorduk. Rain Lab’in üç üyesinden önerilerle oluşan 12 şarkılık trip-hop listesinde hem klasikler hem de keşiflik tatlar var.

İdil Meşe:

“Bir klasik olmakla birlikte baş döndürür, bilek kestirir.”

“Ne zaman gelecekle ilgili kaygılı bir ruh haline düşsem, bu şarkı az daha üzer ama sakinleştirir.”

“2007’de İstanbul’da Ghetto’daki konserlerinden sonra vurulduğum Brazilian Girls’ün pek hisli bir şarkısı.”

“Sanırsam Norrda’yı ilk dinlediğim zaman lisedeydim ve bana ergenliğimde başlayan müzik yolculuğumda ışık tutmuştu. Hâlâ dinlerken uzun uzun rüyalara dalarım.”

Beril Meşe:

“Zero 7 ve Sia birlikteliklerinin en sevdiğim ürünü ‘Speed Dial No. 2’ sözleriyle soğukkanlı ama umut ışığı yakan bir karaktere sahip. Müziği ise gündoğumunun yansımalarıyla parlayan göller, yapraklar, eriyen buzlar ve şelaleler ile dolu bir bahar yürüyüşü gibi.” 

“‘Over My Head’ bence Roisin Murphy’nin karizmatik tavrını ve etkileyici sesini ilk ortaya çıkardığı şarkılardan bir tanesi. Genel yapısı, kendini pek ciddiye almayan bir monolog ile onun dediklerinin etrafında koşarak dönen, dans eden müzikal öğelerden oluşuyor. Eğlenceli ve dinleyiciyi alıkoyan bir deneyim.”

“Jon Kennedy, ‘You, You and You’da güzel bir melodiyi sakin elektronik ve hip hop öğeleriyle sarıp sarmalamış ve sonucunda lezzetli bir tatlı ortaya çıkarmış. Çikolata veya sütlü tatlı yerken dinleyin.”  

“Ghostpoet, ‘Sloth Trot’ şarkısında dalgalar halinde gelen düşüşleri öyle betimlemiş ki, bu ruh halinin içinde kaybolmadan ve daha fazla batmadan tutunup beraber süzülebileceğimiz bir sal yaratmış. Böylece biraz dinlenebilir, açığa çıkana kadar derin nefesler alabilirsiniz.”

Da Poet: