Rakılı Ajanda 2022 ile kadehler kolektif yaratıcılığın gücüne kalkıyor

Hayat önümüze ne getirirse getirsin çıkış yolunun dayanışmadan, bir bütünün parçası olmaktan, beraber hareket etmekten geçtiğine inanıyoruz. İlhamı da gücü de kolektif bilinçte, çeşitlilikte, farklı seslerin varlığında buluyoruz. Rakılı sofralarınıza tat ve muhabbet katacağını umduğumuz Rakılı Ajanda 2022, tam da bu motivasyon ve pratiklerle hazırlandı.

Her yeni ay, ortak ve birlikte üretim hâlinin konuklarımıza hissettirdiklerine kulak veriyoruz. Emin Alper’e göre beklenmedik olanlar, Meriç Aral’a göreyse bir konuda ortaklaşma hissi, başlı başına büyük heyecan sebebi mesela. Didem Şenol’u heyecanlandıran, yemek hazırlamadan önce başkalarıyla malzeme üzerinden fikir yürütmek, birlikte yeni tabaklar düşünmek. Bu esnada kolektif hayal gücünün sihrine de beraberce yapılması en zevkli aktivitelere de temas ediyorlar.

Geçtiğimiz sene olduğu gibi Sadi Güran’ın illüstrasyonları; aralarında Sezin Akbaşoğulları, Islandman ve Nilay Örnek’in de olduğu müzisyen, yönetmen, yazar, oyuncu ve şef konuklarımızın aklından geçenlere eşlik ediyor. Kadehlerin birlikteliğe, ortak ilhama olan inancı korumaya kalkmasını umuyoruz.

Ay ay rakı menüsü

E bu kadarla yetmez dedik; Rakılı Ajanda 2022 için içimizi açacak tavsiyeler, listeler, anekdotlar, kısa bilgilere doyuracak, ayın rakı menüsü isimli yeni bir konsept hazırladık. 

Bu menüde pratik tariflerle lezzetin yanı sıra şarkılar, filmler, kitaplar, diziler, keşif rotaları ve ekolojik aydınlanma noktaları bizimle. Karekodu okutarak hemen dinleyebileceğiniz “Şarkılarla Rakılandık” listelerinde klasik, ilk akla gelen meyhane şarkılarına sıkışıp kalmayan önerilerimiz var. Bitkilerle muhabbet, uğruna sofra donatmalık 2 tek’lik günler, mekân önerileri, farklı kültürlerin bir arada yeme içme alışkanlıklarına bakış atan dünyayı sofrana taşı serisi, tarihten ilgi çekici anekdotlar anımsadığımız tam sofralık muhabbetler; sayfaları çevirdikçe karşılaşacaklarınızdan sadece bir kısmı.

Farklı disiplinlerden konuklarımız menüde de yer edindi, sorularımızı yanıtlayıp hâkim oldukları bir alanda ufkumuzu açtılar. Hazal Yılmaz bizi Ayvalık’a ışınladı; ocakta ne yapılır, ne yenir, ne içilir bir bir anlattı. Sezgi Olgaç yaz sonu için favori manzaralarından bazılarını, Kerem Piker seçtiği bir yürüyüş rotasında dikkatle incelememiz gereken mimari yapıları, Ceren Sungur Altay Türklerinin içki içme âdâbını sıraladı. Yaz mevsimi sebzeleriyle favori tarifini veren Serkan Çakır ve Antakya’da arkeolojik bir geziye çıkaran Sergen Çirkin, yine bu isimlerden bazıları.

Rakılı Ajanda 2022’yi seçili kitabevleri ve online kitapçılarda bulabilir, ayrıca Anason İşleri Yayınları üzerinden de edinebilirsiniz. Hoş gel 2022.