Rakılı Ajanda 2023 çıktı, hayaller serbest!

Bant Mag. ekibi olarak bu yıl üçüncüsünü hazırladığımız Rakılı Ajanda’nın 2023 edisyonu yayında! Kendisini seçili kitabevleri ve dijital kitap satış platformlarının yanı sıra Anason İşleri’nin web sitesinden de edinmek mümkün.

Rakılı Ajanda 2023’ün çatısını hayaller inşa ediyor. Çatının altında ise hayallerin gücüne inanan tam 48 konuk, sohbeti tatlı, upuzun bir sofra etrafında bir araya geliyor; umutlarından, arzularından, deneyimlerinden, ilhamlarından konuşuyor. Konukların önerileriyle oluşmuş listelerde buluşan, her biri türlü düşlerin kapılarını açan nefis müzikler de masadan hiç eksik olmuyor tabii. Yani manzara tıpkı, Oğul Öztunç imzalı kapak illüstrasyonunda göründüğü gibi.

Rakılı Ajanda 2023’te her ayın açılışını 12 konuk çizerin; içinden rakı, muhabbet ve beraberce hayal kurmak geçen illüstrasyonları yapmakta, günlerin arasında kaybolurken sizi başka küçük sürprizler de karşılayacak. Sadi Güran’ın portrelediği röportaj konukları Metin Akdülger, Tuğçe Şenoğul, Didem Soydan, Mabel Matiz, Harun Tekin, Tülin Özen, Ekim Acun (Şokopop), Öykü Karayel, Ahsen Eroğlu, Deniz Temel, Kum ve Gülinler’e “Yıldız kayıyor, ne tuttun?” diye sorduk. Hayal güçlerini neyin hareket geçirdiği, hayallerindeki upuzun sofrada görmek istedikleri kişiler ve dahasından da bahsettiler.

Hayaller serbestse, dünyayı adımlamak da güzel olur dedik. Geze Geze’de hayallerinin peşine takılıp gitmekten çekinmeyenlerin toplandığı, farklı disiplinlerden gelmiş, rengârenk bir konuk seçkisi bulacak; onların hikâyeleriyle tanıştığınıza memnun olacaksınız. Işık Güner’in resmetmek için okyanusları aştığı Gunnera tinctoria bitkisi, Takuya Unagami’nin farklı mutfaklara uzanan rakı yancıları seçkisi, Gökçe Coşkun’un Mogan Gölü’nün buz tutmayan bir köşesinde rastladığı Yalıçapkını Mavi, Selim Cenkel’in Girona’da tattığı “Jamie Lannister’ın altın eli” şekerlemesi ve daha nicesi…

Birine hayalperest demek için ne yapmış olmasını beklersiniz? Yeşilçam’daki erkek egemen düzeni delip geçerek ilk kadın yönetmen unvanını almış olmak kulağa nasıl geliyor mesela? Cahide Sonku gibi kararlılığın izinde, bitmeyen bir arzuyla bazen dünyayı iyileştirmeye dair sorumluluk alarak, bazense kendini inşa etme tutkusuna sıkı sıkıya bağlanarak hayallerini gerçekleştirmiş 12 hayalperest, ajandada yıl boyunca size eşlik edecek. 

Mimar Peter Zumthor, üzerine beton dökülmüş bir ahşap strüktürün yangınından bir şapel binası çıkarmış; Ekoloji aktivisti Vandana Shiva ise geleceğin tohumda olduğu inancıyla parlak bir akademik kariyeri elinin tersiyle itip, kendisini sürdürülebilir üretimin öznesi olan köylülerin en sadık dostu olmaya adamış biri örneğin. Rakılı Ajanda ise ucu bucağı olmayan hayalleri, lezzetli tatları, güzel müziği ve çok daha fazlasını beraberce paylaşarak, kullanıcılarına 2023’ü keyiflendirmeyi umut ediyor.