Rap dünyasında Vince Carter etkisi

NBA tarihinin belki de izlemesi en keyifli oyuncularından biri olan Vince Carter, 43 yaşında emekliye ayrıldığını duyurdu. Toronto Raptors’ta başlayan kariyerinde sıra dışı smaçlarıyla “Air Canada” lakabını alan, sonraki yıllarda New Jersey Nets, Orlando Magic, Sacramento Kings gibi takımlarda da forma giyen Carter, kırdığı birçok rekorla benzersiz bir hâl alan kariyerini Atlanta Hawks’ta sonlandırdı.

Vince Carter’ı Socrates Podcasts ortaklığıyla hazırladığımız “Parke Gıcırtısı”nın son bölümünde de gerçek bir Air Canada hayranı olan Kamufle eşliğinde anmıştık. “Yüksekten Uçanlar” başlıklı bölüm hemen aşağıda.

2000 All-Star hafta sonundaki smaç yarışmasında sergilediği unutulmaz performansla efsaneleşen Vince Carter, hip hop kültürüyle de daima dirsek temasındaydı. Hatta Kanadalı hip hop yıldızı Drake, birçok röportajında Carter’ın “Toronto’yu dünyanın hip hop haritasına sokan isim” olduğunu dile getirerek hakkını teslim etmişti. Vinsanity, dört farklı on yıla (90’lar, 2000’ler, 2010’lar ve 2020) yayılan uzun kariyeri boyunca birçok rap şarkısına da konu oldu. Farklı jenerasyonlardan rap yıldızlarının Vince Carter’ı andığı 5 şarkıyla efsaneyi selamlamak istedik.

Busta Rhymes – We Put It Down For Y’All

Busta Rhymes’ın 2000 çıkışlı son Elektra Records albümü Anarchy’de yer alan bu şarkı, yıldız rapçinin hip hop âlemindeki yerini hatırlatmak istediği sözlerle dolu. Kendine sataşanlara seslenen Busta Rhymes, “İzin verin Vince Carter gibi kafanıza sert bir şey indireyim” diyerek, Air Canada’nın patlayıcı smaçlarına gönderme yapıyor.

Public Enemy – 54321…boom

Hip hop’ın toplumsal ve politik konulara ilişkin ses yükseltmek adına en güçlü platformlardan biri olduğu tezini 80’lerin sonlarından beri defalarca ispatlayan Public Enemy de şarkılarında Vince Carter’ı anan ilk ekiplerden biri. 2002 tarihli Revolverlution albümünde yer alan “54321…boom” şarkısı da sokaklarda siyahların öldürülürken ESPN ekranlarında sürekli olarak Vince Carter smaçlarının döndüğüne dikkat çekiyor.

Earl Sweatshirt – Chum

Yeni nesil rapçilerden Bant Mag. ekibinin favorileri arasında başı çeken Earl Sweatshirt, 2013’ta yayımladığı ilk albümü Doris’in hit şarkısı “Chum”da yıldız oyuncuyu kendine has bir şekilde anmıştı. Albüm çıktığında 19 yaşında olan Earl Sweatshirt, o dönemki ruh halini Vinsanity’nin kariyeri boyunca sıkıntılar yaşadığı diz sakatlıklarına referans vererek tanımlıyordu.

Drake – Weston Road Flows

NBA takipçileri, Drake – Toronto Raptors ilişkisine aşinadır. Son dönemdeki birçok şarkısında Kyle Lowry, Fred VanVleet ya da Kawhi Leonard gibi Toronto’ya ilk şampiyonluğunu getiren oyunculara saygısını dillendiren Drake, 2016’da şehirle ilişkisi epey zedelenmiş Vince Carter’a ve ekstrem smaçlarına “Weston Road Flows”ta selam çakıyordu.

Roddy Ricch – The Box

Ana akım listeleri alt üst eden Roddy Ricch’in belki de şimdiye dek yayımladığı en büyük hit olan “The Box”, 2000 slam dunk yarışmasında Vince Carter’ın potaya dirseğini soktuğu efsane smaca gönderme yapıyor. “The Box” klibinde de Roddy’nin benzer bir performansını görmek mümkün.