RASTGELE: Semi Sırtıkkızıl’a göre abartma dozajının “overrated” olmayacağı 5 film

2019’da biriken rejisiyle sahnelenen Sahibinden Kiralık oyununda izlediğimiz genç oyuncu Semi Sırtıkkızıl, bugünlerde Menajerimi Ara dizisinde canlandırdığı Emrah Ayoğlu karakteriyle ekranlarda. 

Semi Sırtıkkızıl, RASTGELE köşemiz için izlemeleri için yakın dostlarına türlü baskılar uyguladığı 5 filmi anlattı. Söz Semi’de…

“Aslında ilk başta en underrated (değeri yeterince bilinmemiş) filmler listesi yapma isteğiyle yola koyulmuşken; vazgeçip kendimi, yakın geçmişte izlediğim ve beni en çok etkileyen 5 filmi listelerken buldum. Fakat geçmişte Rastgele sayfasında listeleri olan isimlere bakınca özellikle de Elif Key’in harika listesine bakınca biraz böyle bir başlık seçmek istedim. Bu nedenle birazdan sizinle beni çok etkileyen, kamu spotu gibi herkese yaymaktan geri durmadığım, yeri geldiğinde çevremdeki yakın dostlarıma izlemeleri konusunda türlü baskılar uyguladığım ve de abartma dozajının asla “overrated” (kıymetinin üstü) olmayacağı 5 filmi paylaşıyorum. Umarım bu filmler arasında en az biri konusunda şurada bir yerde bir duygu seli yaratırız.”

AUTUMN SONATA

“Geçenlerde tekrar izledim ve hemen en başa yazıyorum. Ingmar Bergman’ın Persona ile beraber uzun diyaloglarını bir hediye gibi verdiği gördüğüm en iyi senaryolardan birine sahip olan muhteşem film. Çok fazla spoiler vermeden sadece şunu söyleyeceğim, film şu sözlerle başlıyor: ‘Kişi nasıl yaşaması gerektiğini öğrenmeli. Ben, her gün üzerinde çalışıyorum.’”

A GHOST STORY

“Direkt Rooney Mara’nın döktürdüğü turta sahnesi demek istiyorum. Hâlâ etkisindeyim diyebilirim rahatlıkla. Bence Letterboxd tayfası tarafından yayıldı bu film, yer yer Instagram story’leriyle de elden ele uzatıldı ama yeterince abartılmadı sanki. Bu nedenle kesinlikle her şeyiyle hakkının verildiğini düşünmediğim, son zamanlarda izlediğim en güzel şey sıfatıyla noktayı koyuyorum bu filmi betimlemek için.”

FACES PLACES

“Agnes Varda’nın Fransız fotoğraf sanatçısı JR ile birlikte hazırladığı belgesel. Seyahat edemediğimiz, isyan bayraklarını arşa çıkardığımız bu dönemde izlemeyenler izlemeli, izleyenler de tekrar tekrar dönmeli. Bir antidepresan, bir mutluluk hapı bu film.”

THELMA

“Afişi bile başlı başına bu filmi önermek için bir sebep. Bazen eliniz kapağını beğendiğiniz kitaba gider ya işte bu film de ilk izlenimi karanlık ama gizemli afişiyle veriyor. Joachim Trier zaten en sevdiğim yönetmenlerden biri. Bence muhteşem işler yapıyor ve Thelma da benim için muazzam.”

KAUWBOY

“Boudewijn Koole adlı Hollandalı bir yönetmenin filmi. Detayları çok hatırlamasam da inanılmaz etkilendiğimi hatırlıyorum. Garip bir şekilde içerik bulanık ama hissi dün yediğim yemeğin bıraktığı his gibi canlı ve yakın. Etrafımda yine herkese önerdiğim ve büyük ihtimalle çok kimseden duymadıkları için izlemek uğruna yanıp tutulmadıkları bu filmi kesinlikle en kısa zamanda tekrar izleyeceğim.”

Yükleniyor...