Record Store Day 2021 takviminden 10 dikkat çekici plak

Küresel anlamda plak dükkânlarını kutlama motivasyonuyla ortaya çıkan, yıllar içerisinde dükkânlardan ziyade plak şirketleri için bir markete dönüşen Record Store Day, 2021’de salgın sebebiyle iki ayrı güne (12 Haziran ve 17 Temmuz) yayılacak. 

Fred Armisen’in temsilcisi olduğu RSD 2021’in kabarık takvimi yayımlandı. Konser kayıtları, reissue albümler, sürpriz coverlar ve özel derlemelerle dolu katalogdan dikkat çekici 10 plak seçtik. Tüm liste burada.

Denzel Curry & Robert Glasper – Live From Leimert Park
(Loma Vista Recordings, 17 Temmuz 2021)

Hip hop sahnesinin yeni nesil yıldızlarından Denzel Curry’nin on parmağında on marifet Robert Glasper eşliğinde 2020 sonbaharında Los Angeles’taki Leimert Park’ta sergilediği canlı performans kayıtları, 7 inç resimli plak formatında yayımlanıyor. “This Changes Everything”in canlı performans videosu da burada.

Warpaint – The Fool (Andrew Weatherall Remixes)
(Rough Trade, 12 Haziran 2021)

2010 tarihli Warpaint albümü (muhtemelen diskografilerinin en iyi albümü) The Fool’daki parçalara geçtiğimiz yılın şubat ayında hayatını kaybeden Andrew Weatherall’un yaptığı remiksler, Record Store Day için ilk kez albüm formatında derleniyor. Albümün tüm kayıtlarına el atan Guv’nor’ın uçsuz bucaksız müzikal mirasından hiç duyulmamış remiksler için sabırsızlanmamak elde değil.

Squid – Near The Westway
(Warp, 17 Temmuz 2021)

7 Mayıs’ta kavuşacağımız ilk albümü Bright Green Field’i merakla beklediğimiz İngiliz grup Squid, Record Store Day için özel bir kayıt yaptı. 7 Nisan’da Londra’daki Metropolis Studios’da iki parçalık bir canlı performans sergileyen ekip, şarkılarını doğrudan plağa kaydetti.

L7 – The Beauty Process: Triple Platinum (25th Anniversary Platinum Vinyl Edition)
(Real Gone Music, 12 Haziran 2021)

Bu sene 25 yaşına giren, L7 diskografisinin en sert albümü The Beauty Process: Triple Platinum, -inanması güç ama- ilk kez plak formatında. 3000 adetle sınırlı satışa çıkacak özel baskı güçlü nostalji rüzgârları estirmeye başlamışken, şuradan bir “Moonshine” dinlemeyelim mi?

St. Vincent – “Piggy” / “Sad But True”
(Loma Vista Recordings, 17 Temmuz 2021)

Geçtiğimiz yıllarda Record Store Day’in uluslararası temsilcisi olan St. Vincent, bu yıl için de sürprizler hazırlamış. Nine Inch Nails’ten “Piggy” ve Metallica’dan “Sad But True”ya yaptığı coverlar, 7 inç plak formatında satışa çıkacak. Üstelik “Piggy” coverında davulda Dave Grohl var. Kapak görseli de Metallica’nın Black Album’une selam çakıyor.

Echo & The Bunnymen – Live In Liverpool
(Demon Records, 12 Haziran 2021)

Heyecan verici bir başka konser kaydı. Echo & The Bunnymen’in 2001’de Liverpool’daki Paul McCartney Institute of Performing Arts’ta sergilediği canlı performans, ilk kez plak oluyor. “The Killer Moon”, “Lips Like Sugar” ve “Buried Alive” gibi klasiklerin de aralarında bulunduğu 17 şarkılık bir set.

Ennio Morricone – The Blue-Eyed Bandit (Il bandito dagli occhi azzurri) OST
(Verve, 17 Temmuz 2021)

Maestro Ennio Morricone’nin 1980 yapımı Alfredo Giannetti filmi The Blue-Eyed Bandit için yaptığı müzikler, orijinal yayınından sonra ilk kez yeni baskılarıyla pikaplara geliyor. Record Store Day’e özel mavi plağa basılan albüm, Morricone’nin müzikal serüveninin cazla temas eden nadir dönemlerinden birini belgeliyor.

Pere Ubu – 390 of Simulated Stereo V.21C
(Fire Records, 12 Haziran 2021)

Post-punk akımının öncülerinden Pere Ubu’nun ikonik kayıtlarından biri, 40 yıl sonra ilk kez yeniden basılıyor. Uzun yıllardır plak koleksiyonerlerinin yolunu gözlediği reissue’lardan biri olan albüm, orijinal kadroyla Brüksel, Londra ve Cleveland’da kaydedilmişti. Sarı kapak, sarı plak ve özel kartpostallarla birlikte geliyor.

Wax Poetic – Wax Poetic
(Nublu Records, 17 Temmuz 2021)

İlhan Erşahin’in farklı ülkelerin müzikal geleneklerini keşfe çıkan Wax Poetic projesinin ilk albümü, 20 yıl sonra Record Store Day 2021 için 500 adetle sınırlı yeni bir baskıya kavuşuyor. Norah Jones’u global müzik haritasına sokan ilk kayıt olarak da bilinen albümde grupla özdeşleşmiş “Angels” şarkısı da yer almakta.

Various Artists – Eternal Sunshine of the Spotless Mind OST
(Hollywood Records, 17 Temmuz 2021)

Michel Gondry’nin en popüler filmlerinden Eternal Sunshine of the Spotless Mind’ın soundtrack albümü ilk kez plağa basıldı. Jon Brion’ın film için yaptığı bestelerin yanı sıra Electric Light Orchestra, Beck, Don Nelson, The Polyphonic Spree ve The Willowz’dan parçalar da albümde mevcut.