Red Bull Music Festival Istanbul’da üç fotoğrafçıyı bir araya getiren sergi: “FRAMED”

1-15 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek ve titizlikle kurgulanmış konsept geceleriyle sıra dışı bir festival deneyimi yaşatacak Red Bull Music Festival Istanbul’da heyecan bir verici sergi bizleri bekliyor. FRAMED isimli sergide müzik fotoğrafçılığında iz bırakan işlere imza atmış Steve Gullick, Ebru Yıldız ve Aylin Güngör’ün özel seçkileri yer alacak. Beşiktaş Akaretler girişindeki binada radyo istasyonu, özel performanslar ve sanatçı konuşmalarıyla festivalin merkezi olacak Red Bull House of Music’te üç ayrı odada görülebilecek sergi 1 Ekim’de açılıyor.

Rock müziğin ikonik isimlerini fotoğraflayan ve bir dönemi ölümsüzleştiren İngiliz fotoğrafçı Steve Gullick, NPR ve Pitchfork gibi sayısız prestijli platform için çalışmalarını sürdüren ve birçok grubun promo fotoğraflarını çeken New York’ta yerleşik Ebru Yıldız ve bu yıl 15. yaşını kutlayan Bant Mag.’ın kurucularından, portreleri ve #thismagicaldepression gibi kişisel serileriyle tanınan fotoğraf sanatçısı Aylin Güngör, FRAMED sergisinde bir arada. 

Steve Gullick – Soundgarden

2013’te Emergence başlıklı sergisiyle İstanbul’da ağırladığımız ikonik fotoğrafçı Steve Gullick, bu kez Showtime ismini verdiği seçkisiyle karşımızda. Kariyeri boyunca kadrajını Soundgarden’dan Nick Cave’e, Blur’den The Prodigy’ye birçok efsaneye doğrultmuş Gullick, FRAMED kapsamında 1985’ten bu yana çektiği fotoğraflardan retrospektif bir seçkiye yer verecek.

Ebru Yıldız – Interpol

New York’ta canlı müziğin peşine düşen ve konser fotoğraflarıyla olduğu kadar vurucu ve atmosferik portre fotoğraflarıyla da tanınan Ebru Yıldız, iş birliği yaptığı Pitchfork, NPR gibi yayınların yanı sıra özel projelere de imza attı. İkonik konser salonu Death By Audio’nun son 75 gününü belgelediği serisi ve Zola Jesus, Iceage ve Mitski gibi isimlerle hazırladığı mini kitap serisi Phosphene bunlara örnek verilebilir. Sanatçı, 212 Photography Festival iş birliği ile sergilenecek seçkisinde hem konser hem de portre fotoğraflarından oluşan bir seçki sunacak.

Aylin Güngör – Kalben

Bant Mag’ın kurucusu fotoğraf sanatçısı Aylin Güngör, derginin 10. yılı vesilesiyle yayımladığı ilk kitabı From Where I Am’de turneleri kapsamında İstanbul’u ziyaret eden yabancı müzisyenlerin portrelerini bir araya getirmişti.. FRAMED sergisinde  ise yerli müzik sahnesinden sanatçıların portrelerinden bir seçkiye yer verecek. Aralarında albüm kapaklarına dönüşmüş fotoğrafların da yer aldığı seçki lokal müzisyen portreleri üzerinden derginin 15 yıllık serüvenini de takip ediyor.

FRAMED, 1 Ekim Salı günü saat: 12:00’de açılacak ve festival süresince Red Bull House of Music’te ziyarete açık olacak.
Adres: 
Akaretler 
Sinanpaşa, Şair Nedim Caddesi, Beşiktaş