Red Bull Music Festival İstanbul 2019 programı nefes kesiyor

5 farklı konsept geceyle 1-15 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek Red Bull Music Festival İstanbul 2019’un programında bizi kimlerin beklediği açıklandı! Ata Kak’tan Lucrecia Dalt’a, Linn da Quebreda’dan Laurel Halo’ya birçok farklı türden ilham verici isim, festivalin ikinci yıl programında.


Bant Mag.’ın da parçası olduğu festival kapsamında İstanbul’un farklı mekânlarının dönüştürüleceği beş gecenin yanı sıra 15 gün boyunca çeşitli sergiler, radyo yayınları, canlı performanslar ve atölyelerin gerçekleşeceği Red Bull House of Music de ziyarete açık olacak. 

Festivalin Feriye’deki açılış gecesi olan Alpha Beat Night’ta sahne Awesome Tapes From Africa’nın Ganalı keşfi Ata Kak ve Tunuslu prodüktör Ammar 808’e emanet. 3 Ekim’de gerçekleşecek gecenin açılışını da DJ setiyle Undomondo yapacak.

Red Bull Music Festival İstanbul’un farklı akımlardan synthesizer ustalarına adadığı Aposynthesis Night da 4 Ekim’de Deniz Müzesi’nde zihin açıcı performansları bir araya getirecek. Ambient ve noise etkileşimleriyle synth müziğini şekillendiren figürlerden biri olan Demdike Stare, bu gece de sahneyi ünlü tasarımcı Michael England’la paylaşacak. Aposynthesis Night’ın diğer konukları da Stellar OM Source, Lucrecia Dalt ve Akkor.

Festivalin 5 Ekim programında, İstanbul-Berlin arasındaki hip hop kardeşliğinin üç neslini bir araya getirecek Kan Kardeşler Gecesi var. Cartel ve sonrasında yaptıklarıyla bu akımın öncülerinden olan Kabus Kerim, Türkçe Rap denince akla gelen ilk isim olan Ceza, Almanya’da yaşayan ‘flow üstadı’ Defkhan, yeni nesil trap sahnesinden Khontkar, Berklee mezunu müzisyen ve söz yazarı DJ Lil Zey ve 15 yıldır İstanbul hip hop sahnesinin kilit isimlerinden olan DJ Big Poppa, Kan Kardeşler Gecesi’nin programını oluşturuyor.

Festival programının en ışıltılı gecesi için 11 Ekim’de Moda Sahnesi’ndeyiz. Voguing kültürüne adanmış Ballroom Night programı, sanat kolektifi biriken’le birlikte hazırlandı ve gerçek anlamda göz kamaştırıyor. Brezilya LGBTİ+ sanat dünyasının en üretken isimlerinden hip hop sanatçısı Linn da Quebrada ve Amsterdam çıkışlı DJ ve prodüktör Lyzza, gecenin konuklarından. Ayrıca DJ Kübra Uzun’un vokal performansına tanıklık edeceğimiz Ballroom Night’ta 2018’den bu yana lipsync etkinlikleriyle İstanbul’un en zevkli partilerinden birini sahneye koyan Dudakların Cengi, Berk Çakmakçı’nın uzun soluklu projesi Age Reform ve geçtiğimiz aylarda ilk teklisini yayınlayan İstanbul gece hayatının ikonik drag queen’i Cake Mosque da sahnede. Voguing kültürünün en sevilen isimlerinden Willi Ninja’nın önderliğindeki dansçıların oluşturduğu House of Ninja da danslarıyla gece boyunca müziğe eşlik edecek. Ballroom Night’ın küratörlerinden biriken de çok sevdiğimiz biriken party’lerini sürprizli bir setle Moda Sahnesi’ne taşıyor.

Red Bull Music Festival İstanbul 2019’un son konsept gecesi Volkswagen Arena’da iki ayrı sahnenin ev sahipliğinde 12 Ekim’de gerçekleşecek Futurave Night. Rave kültürünün gelecekte nasıl şekilleneceği fikri üzerine inşa edilen gecede ikonik etiket Hyperdub’ın kurucusu Kode9, Berlin çıkışlı müzisyen ve prodüktör Laurel Halo, teknonun gerçek yeraltı kahramanlarından Function gibi isimlerle birlikte Fluctuosa, Golem, Shanti Celeste, Afrodeutsche, Y.unan, Overmono, Knox-om-Pax ve Dasha Rush sahne alacak.

Festivalin biletleri için buraya tıklayarak Biletix’e ulaşabilirsiniz.