Red Hot Chili Peppers hız kesmiyor

Red Hot Chili Peppers geçtiğimiz nisan ayında Unlimited Love isimli, tam 17 şarkıdan oluşan bir albüm yayımlamıştı. Grubun uzun diskografisinin 12. uzunçalarının ardından arayı açmıyor Californialı grup. Sonbaharda bir RHCP albümü daha yayımlanacak. 

2009’da Red Hot Chili Peppers kadrosundan ayrılan yetenekli gitarist John Frusciantenin, 2019’un son günlerinde yeniden ekibe katıldığı duyurulmuştu. Yokluğunda iki albümde gitarda yakın dostu Josh Klinghoffer’ı dinlemiştik. Frusciante’nin dönüşünün ekibe yeni üretimler konusunda itici bir güç ve ilham verdiği ortada. 

Aynı takvim yılında yayımlanacak ikinci albümün ismi Return of the Dream Canteen. Prodüktör koltuğunda, Unlimited Love’da da olduğu gibi Rick Rubin var. Albümün detayları henüz bilinmiyor fakat Warner Records etiketiyle 14 Ekim’de yayında olacak. 

Red Hot Chili Peppers üyeleri tarafından kaleme alınan bir mektupla duyuruldu Return of the Dream Canteen. Grup olarak çıktıkları arayışta birtakım eski şarkıları yeniden öğrenip stüdyoda takıldıklarını, bunun zaman içinde yeni şarkıların oluşturulduğu gizemli bir sürece evrildiğini söylüyorlar. Bu deneyimi gruba has metaforlarla anlatmışlar: “Zaman, büyük beden iç çamaşırlarından oluşan elastik bir kemere dönüştüğünde; yazmayı ve sallanmayı bırakmak için hiçbir sebebimiz yoktu. Bir rüya gibi hissettik.” Mektubun sonunda da yeni albümü “Olduğumuz ve olmayı düşlediğimiz her şey” sözleriyle tanımlamışlar.

Şu an için elimizde yalnızca albümün kapak görseli var. 23 Temmuz’da start alan Kuzey Amerika turnesinde, yeni Red Hot Chili Peppers şarkılarının da ilk sürüşlerini yapacağını tahmin edebiliriz. Yakında ilk tekliler paylaşılacaktır ama konser kayıtları için de gözünüzü dört açın. Uzun soluklu turnenin çeşitli duraklarında RHCP ile sahne alacak isimler arasında HAIM, Thundercat, St. Vincent, Beck, The Strokes Post Malone ve King Princess’ın yer aldığını da ekleyelim.

By the Way 20 yaşında

Grubun altın çağı mahsullerinden biri olan, akışında “The Zephyr Song”, “Can’t Stop” ve “Universally Speaking” gibi klasikleri barındıran By The Way albümü de bu ay 20 yaşına girdi. Modern rock müziğin en başarılı alübmlerinden biri kabul edilen By the Way’in 20. yılını kutlamak için herhangi resmî bir yayın ya da turne açıklanmadı fakat kimi sürprizlerin yolda olduğunu tahmin etmek mümkün.