Reha Erdem yeni filmi Neandria’nın çekimlerine başladı

İlk uzun metrajı A Ay’dan (1989) başlayarak Kaç Para Kaç (1999), Korkuyorum Anne (2004), Beş Vakit (2006), Hayat Var (2008), Kosmos (2009), Jîn (2013), Şarkı Söyleyen Kadınlar (2013), Koca Dünya (2016) ve geçen yıl izlediğimiz Seni Buldum Ya!’ya uzanan bol ödüllü filmografisiyle Türkiye sinemasının auteur yönetmenlerinden olan Reha Erdem, yeni projesinin çekimlerine başladı. Çekimleri Çanakkale’nin Kayacık köyünde ve Neandria antik kentinde gerçekleşecek Neandria, atletizm müsabakalarına hazırlanan Suna adlı genç bir kadının hikâyesini anlatacak. 

Sadece Reha Erdem’in setlere geri dönmesi değil, ekolojik anlamda sürdürülebilir bir film yapım girişimi olması nedeniyle de Neandria için heyecan büyük. Sette kullanılacak tüm malzemelerden başlayarak ulaşım, konaklama, kostüm gibi her başlıkta proaktif bir yaklaşım öngören çözümlerin geliştirileceği film için yerel ve çevreye duyarlı üretim yapan kişi ve birimlerle çalışılacak. Filmin yapım süreci ayrıca bir belgesel filme dönüşecek. Selin Bonfil’in yöneteceği belgesel, bahsi geçen “yeşil film” set ortamını belgeleyecek.

Şimdiye kadar Elit İşcan, Türkü Turan, Ecem Uzun gibi isimleri sinema dünyasına tanıtan Reha Erdem’in bu seferki keşfi ise başroldeki Suna’ya hayat verecek olan Deniz İlhan. Rap müzisyeni İzzy İsmail de ilk oyunculuk deneyimini bu filmle yaşayacak. Ahmet Rıfat Şungar, Bülent Emin Yarar, İnci Nur Daşdemir, Nihal Yalçın, Nur Fettahoğlu, Serkan Keskin, Gizem Katmer ve Ayşegül Kopartan ise oyuncu kadrosunun diğer yüzleri.

Neandria ile ilgili güncel bilgileri Facebook, Instagram ve Twitter hesaplarından takip etmek mümkün.