Rejkjavik gücü: Sóley, Sin Fang ve Örvar Smarason’un projesi yıl sonunda albüme dönüşüyor

11 Ekim Çarşamba akşamı Garanti Caz Yeşili konserleri kapsamında Babylon sahnesinde izleyeceğimiz Sóley’in İzlandalı meslektaşları Sing Fang ve Örvar Smarason ile beraber geçtiğimiz Ocak ayı başlattığı, her ay yeni bir parçayla devam eden işbirliği yıl sonunda bir albüme dönüşüyor.

Aldığı piyano ve caz eğitimleri sonrasında müzik kariyerine sahne ismi Sing Fang olan Sindri Már Sigfússon’ın kurduğu indie folk grubu Seabearer ile başlayan Sóley, Sigfússon’a solo projesi (ve aynı zamanda sahne ismi) Sing Fang’de de eşlik etmişti. Dostlukları ve müzik anlamında işbirlikleri eskilere dayanan Sóley ve Sin Fang ikilisi aralarına Múm grubunun kurucularından müzisyen ve şair Örvar Þóreyjarson Smárason’ı da ekleyerek 2017’de takipçilerini hayli sevindiren bir proje başlattı. Bu proje kapsamında her ayın sonunda beraber kaydettikleri bir tekliyi yayınlayan üç ismin bugüne kadar yayınladıkları parçalarda sırayla öne çıkarak parçayı yönledirdikleri, bir nevi rotasyon içeren özel bir format dikkat çekiyor.

Üçlünün İzlanda müzik sahnesinin yanı sıra parçası oldukları Berlin merkezli plak şirketi Morr Music çatısı altında birleştiklerini de not düşmek gerekiyor. Bugüne kadar sekiz parça yayınlayan Sóley, Sin Fang ve Örvar Smarason’un eylül ayı için planladığı 9. teklisinin de internet ortamlarına düşmesi için tahminen birkaç gün kaldı. Yıl sonunda yayınlanan 12 parçanın bir albüm olarak piyasaya çıkacağına dair söylentileri de ekleyerek ilk 8 parça için sizi aşağıdaki bağlantıya alalım.