“Return to Mount Kennedy” belgeselinden nefes kesen fragman

1091 Media; Kanada Yukon’da bulunan ve JFK’in ölümünün ardından adının verildiği dağa tırmanan bir grup tırmanışçının ilginç hikâyesini anlatan Return to Mount Kennedy belgeselinin fragmanını yayınladı.

JFK’in kardeşi Bobby Kennedy, 1965’te bu ıssız dağın doruğuna ulaşan ilk kişi olmuştu. Tırmanışına rehberlik eden kişiyse yirmi sekiz yaşında Everest’in zirvesine ulaşmış başarılı tırmanışçı Jim Whittaker idi. Elli yıl sonra bu dağa tırmanmak üzere yola çıkan ve belgeselde izleyeceğimiz kişilerse Bobby Kennedy’nin oğlu Christopher Kennedy ve Jim Whittaker’ın oğulları Bob ve Leif. Babalarının adımlarını takip eden bu üçlü arasında belgeselde en çok dikkat çeken isimse aynı zamanda Seattle müzik sahnesinin efsane ekiplerinden Mudhoney’nin menajeri olarak tanıdığımız Bob Whittaker. Whittaker’ın Mudhoney’nin en büyük fanından menajerine dönüşerek başladığı müzik serüveninde R.E.M. ve Yeah Yeah Yeahs’le de çalıştığını belirtelim.

Return to Mount Kennedy’de yalnızca bir menajer, bir vali adayı ve genç bir dağcıyı bir araya getiren özel bağa ve onların çıktıkları yolculukta yaşadıkları maceralara tanık olmayacağız; aynı zamanda politika, insan hakları ve çevreciliğe dair ilginç fikirler de dillendirilecek. 

Emmy ödüllü Eric Becker tarafından yönetilen Return to Mount Kennedy’nin ABD’deki yayın tarihi 5 Kasım. Belgeselin fragmanını aşağıdan izleyebilirsiniz.

Yazı: Merve Coşkun