Alanis Morissette, HBO’nun “Jagged” belgeselini desteklemiyor

Alanis Morissette, kendisini konu eden HBO belgeseli Jagged’in 13 Eylül Salı günü Toronto Uluslararası Film Festivali’ndeki galasından birkaç saat önce filmi “indirgeyici” ve “müstehcen” olarak eleştirdi. Adını 1995 tarihli albümü Jagged Little Pill’den alan, yaşantısını ve kariyerini masaya yatıran filmi desteklemeyeceğini duyurdu.

Belgesele Jagged Little Pill‘in 25. yıl dönümü kutlaması vesilesiyle katılmayı kabul ettiğini ancak çok hassas bir dönemde (karantinada ve 3. doğum sonrası bir depresyonun ortasındayken) röportaj verdiğinden bahsediyor. Filmin kesinlikle doğru olmayan bilgiler içerdiği kanaatinde. Başta güvenerek hata ettiğini anladığı filmin ilk kurgusunu görür görmez, aslında yaratıcı ekiple çok başka yönlerde olduklarının ortaya çıktığını ve “anlatmayı kabul ettiği hikâyenin” kesinlikle bu olmadığını ekliyor.

“Kadınlar beklemez. Bizim kültürümüz dinlemiyor.”

Yönetmenliğini Alison Klayman’ın üstlendiği belgesel, Morissette’in Kanada’da 15 yaşında bir pop yıldızıyken birden fazla erkek tarafından tecavüze maruz bırakıldığından bahsediyor. Belgeselde Morissette istismarcı olduğunu iddia ettiği kişilerin hiçbirinden isimleriyle bahsetmiyor. Ancak müzik endüstrisindeki kişilerle bunu ne zaman tartışsa ve yardım çığlığı atsa “sağır kulaklara çarptığı” ya da “ayağa kalkıp odayı terk ettikleri”ni anlatıyor.

15 yaşındayken kendi açısından bir mağduriyet yaşadığını kabul etmesi, terapiyle yıllarını almış. Bugüne kadar rıza gösterdiğini sanıyormuş ancak şimdi baktığında bunların hepsinin “tecavüz suçu” olduğunu söylüyor. Birçok insanın “Bu kadın neden 30 yıl bekledi?” demesinden ve 30 yıl beklemediğinden; aslen kimsenin dinlemediği gerçeğinden şöyle bahsediyor: “Kadınlar beklemez. Bizim kültürümüz dinlemiyor.”

Morissette’in filme dair açıklaması şöyle:

“Şimdi burada oturuyor ve güvenilmeyi hak etmeyen birine güvenmiş olmanın tüm etkilerini yaşıyorum. Bu filmle ilgili hiçbir etkinliğe katılmamayı 2 nedenle seçtim, ilki şu an turnede olmam. Diğeri ise yıllardır piyasada yer alan pek çok öykü ve izinsiz biyografiden farklı olarak bu hikâyenin kesinlikle doğru olmayan çıkarımlar ve gerçekler içermesi. Bazı doğruluk unsurları olsa da nihayetinde bir başkasının kavrayamayacağı veya anlatamayacağı kadar nüanslı bir hikâyeye bu indirgemeci bakış açısıyla yaklaşılmasını desteklemeyeceğim.”

Alison Klayman ise bir insanın kendisi hakkında yapılmış bir filmi izlemesinin zor bir şey olduğunu söyleyerek filminin kendi adına konuştuğunu öne sürüyor.

Jagged, Bill Simmons tarafından yaratılan HBO’nun belgesel dizisi “Music Box”ın bir parçası. Seri geçtiğimiz haftalarda Woodstock ’99 ile başladı. Jagged gibi TIFF’de gösterilen Listening to Kenny G filmi de önümüzdeki aylarda HBO Max kataloğunda olacak.

Yazı: Seda Karakaş