Richard Bona ve Alfredo Rodriguez, 11 Mart’ta İş Sanat’ta

Bas virtüözü Richard Bona’nın Afrika esintileri ve Kübalı piyanist Alfredo Rodriguez’in Latin tınıları 11 Mart akşamı İş Sanat’ta büyüleyici bir performansla bir araya gelecek. İki farklı jenerasyonu temsil eden, kariyerleri boyunca Quincy Jones’dan Mike Stern’e birçok efsaneyle iş birlikleri yapmış iki ilham verici müzisyenin kariyerlerinden satırbaşlarına göz atalım…

Richard Bona

Kamerun’da doğan ve Batı Afrika’nın müzikal gelenekleri içinde büyüyen bas virtüözü Richard Bona, 22 yaşında müzik eğitimi için taşındığı Avrupa’da ismini duyurmaya başladı. 90’ların ilk yarısında Fransa’nın çeşitli caz kulüplerinde sahne almaya başlayan Bona, buradaki müzikal çalışmalarında Salif Keita, Didier Lockwood ve Manu Dibango gibi isimlere eşlik etti. 90’ların ikinci yarısı ise Bona’nın kariyerinin dönüm noktası olan bir hamleyle müzisyenin New York’a yerleşmesi etrafında şekilleniyor. Halen New York’ta yaşayan ve kariyerini sürdüren virtüöz, şehrin geniş müzik mirasının hemen her köşesine adımını attı. Bona’nın New York’taki müzikal temasları Chaka Khan’dan George Benson’a, Joe Zawinul’dan Mike Stern’e kadar uzandı ve 20. yüzyılın sonunda ilk solo albümü Scenes from My Life’la taçlandı.

Kendi kültürel birikimini 90’lar boyunca dünyanın farklı caz gelenekleriyle harmanladığı Scenes from My Life, uzun ve etkileyici bir serüvenin ilk adımı olarak yorumlanabilir. 2000’lerde solo üretimlerine ara vermeden devam eden Bona, 2002’de efsanevî müzisyen Pat Metheny’nin orkestrasına dahil oldu ve bir sonraki yıl ekibe Grammy ödülü getiren Speaking of Now albümünde bas gitarın yanı sıra akustik gitar, vokal ve perküsyonlarda yer aldı.

Richard Bona’nın ilham verici müzikal serüveni yeni keşifler ve iş birlikleriyle sürüyor. Columbia Jazz ve Universal Music etiketleriyle birçok stüdyo ve konser albümüne imza atan Bona’nın son uzunçaları, 2016’da Quincy Jones’un plak şirketi Qwest’ten yayınlanan Heritage albümü. Afrika ritimlerini Küba tınılarıyla harmanlayan albüm, Bona’nın liderliğini üstlendiği Mandekan Cubano grubuyla da ilk tanışma.

Bona, 2009’da yayınlanan The Ten Shades of Blues albümüyle Montreal Uluslararası Caz Festivali’nden prestijli Antônio Carlos Jobim Özel Ödülü’nü kazandı. Kariyeri boyunca birçok önemli unvana layık görülen Bona, çocukluk yıllarında Kamerun’da kendi başına yaptığı enstrümanları, bugünün çocukları için yeni teknolojilerle yeniden tasarlıyor. Her adımı merak uyandıran ve ilham depolayan müzisyen, 11 Mart’ta Kübalı müzisyen Alfredo Rodriguez’le birlikte İş Kuleleri Salonu’nda.

Alfredo Rodriguez

Richard Bona’dan yaklaşık yirmi yaş genç olan Kübalı piyanist Alfredo Rodriguez, ülkesinin popüler müziğinin en büyük kahramanlarından biri olan “Alfredito” Rodriguez’in oğullarından biri. Havana’da 2003’te genç müzisyenler için düzenlenen JoJazz yarışmasıyla ismini ilk kez duyuran müzisyen, üç yıl sonra Montreaux Jazz Festival’da sahne almak üzere her biri farklı ülkelerden seçilmiş on iki piyanistten biri oldu. Rodriguez’in kariyerinin dönüm noktası olarak da bu festivali gösterebiliriz. Zira Monteraux’deki performansıyla Quincy Jones’un radarına giren Kübalı müzisyen, kısa süre sonra efsaneyle birikte çalışmaya başladı. Jones’un mentorluğunda şekillenen kariyerinin ilk triosunu kuran Rodriguez, 2009’da babasının orkestrasıyla birlikte konser için gittiği Meksika’dan ülkesine dönmemeye karar verdi. Siyasi sebeplerle ABD’ye iltica eden müzisyen, burada müzik tutkusunun peşine düştü ve 2010’ların caz sahnesinde adından sıklıkla söz ettirdi.

Quincy Jones’la iş birliklerinin ilk meyvelerinden biri olan “Better City, Better Life” kompozisyonu, Rodriguez’in kariyerinin de ilk zirvelerinden. Rodriguez’in Jones’un yanı sıra Çinli besteci Tan Dun ve Amerikalı müzisyen Siedah Garrett’la hayat verdiği parça, 2010’da Şangay Uluslararası Fuarı’nın tema müziği olarak seçilmişti.

Mack Avenue Records’tan 2012-2018 aralığında dört stüdyo albümü yayınlayan müzisyen, dünyanın dört bir yanındaki büyük caz festivallerinin programlarında sıklıkla rastladığımız bir isim halini aldı. North Sea Jazz Festival, Monterey Jazz Festival, Newport Jazz Festival gibi bu kültürün en önemli festivallerinde hem kendi projesi hem de eşlik ettiği etkileyici müzisyenlerle birlikte sahne aldı.

Alfredo Rodriguez’in ABD’ye taşınmasının ardından yolunun kesiştiği müzisyen havuzu ilham verici isimlerle dolu. İş Sanat’ta birlikte dinleyeceğimiz Richard Bona’nın yanı sıra Wayne Shorter, Esperanza Spalding, Chick Corea ve Herbie Hancock gibi caz müziğin farklı dönemlerine damga vurmuş figürlerle sahne ve stüdyoda iş birlikleri yaptı.

İki farklı kültürün içine doğup farklı dehlizleri keşfe çıkan, benimseyen ve ustaca işleyen iki müzisyen 11 Mart’ta özel bir performans için İş Sanat’ta olacak. Nefes kesen teknik, birbiriyle iletişime geçen müzikal katmanlar ve birden fazla coğrafyayı kapsama alanına alan kültürel dışavurumuyla İstanbul’da yılın en özel konserlerinden biri sizi bekliyor. Detaylar ve biletler için buraya tıklayabilirsiniz.

Yükleniyor...