Richard Linklater çekimleri 20 yıl sürecek bir müzikal için kamera arkasında

Çekimleri 12 yıl süren, 6 dalda Oscar adayı olan Boyhood’un yönetmeni Richard Linklater; yine uzun yıllara yayılacak bir hikâye anlatıcılığıyla kariyerini sürdürüyor. Stephen Sondheim’ın 1981 tarihli Merrily We Roll Along müzikalini beyazperdeye uyarlayacak olan Linklater, Broadway’de müzikal bestecisi olan Franklin Shepard’ın Hollywood kariyerine uzanan yolda beraber çalıştığı arkadaşları Charley Kringas ve Mary Flynn ile dostluklarını, paylaştıkları anıları ve dönüm noktalarına değinirken, kariyer basamaklarını tırmanmasıyla beraber tüm arkadaşlarını geride bıraktığı hikâyeyi 20 yıla yayılan geriye dönüşlerle aktaracak. Filmde Franklin Shepard’ı yönetmenin önceki filmlerinden Everybody Wants Some’da beraber çalıştığı Blake Jenner canlandıracak. Charley Kringas’ı Dear Evan Hansen müzikalinden Tony ödüllü Ben Platt oynarken, Lady Bird ve Booksmart’taki performanslarıyla ön plana çıkan Beanie Feldstein ise Mary Flynn rolünde karşımıza çıkacak.

Linklater filmle ilgili ilk açıklamasında bizi bu maratona hazır olduğu konusunda etti: “80’li yıllarda Merrily We Roll Along’u ilk gördüğümde bayılmıştım. Bu yüzden önümüzdeki 20 yılı geçirmek için Sondheim’ın yarattığı müzikal evrenden daha iyi bir yer olduğunu düşünmüyorum. Uzun bir sürece yayılacak filme başlamak her zaman çok kolay olmuyor, ancak bu hikâyeyi filmleştirirken hakkını vermenin en iyi, hatta belki de tek yolu bu.’’

Linklater’ın Boyhood’dan sonra gerçek zamanlı film özelliği taşıyacak yeni işi olan Merrily We Roll Along, her şey planlandığı gibi giderse 2040’larda vizyona girecek.

Yazı: Deniz Atakan Gürbüz