Steven Spielberg eli değen “West Side Story”ye ilk bakış

Steven Spielberg’ün yönetmen koltuğunda olduğu West Side Story adaptasyonu, 93. Akademi Ödülleri töreni sırasında yayımlanan ilk fragmanla yüzünü gösterdi. 

Baby Driver ile hafızalarımızda yer edinen Ansel Elgort ile ilk kez kamera karşısına geçen Rachel Zegler, ikonik aşıklara hayat veriyorlar. Yıllarca Broadway’de kapalı gişe oynayıp sayısız kere sahnelenen oyunun uyarlaması, birbirine düşman iki sokak çetesinden Jets’in üyesi Tony ile Sharks’ın liderinin kız kardeşi Maria arasında gelişen aşkı konu alıyor. Romeo ve Juliet anlatısına yeni bir yaklaşım göreceğimiz filmin senaristliğini ise Spielberg ile birlikte çalıştığı Munich ve Lincoln’la Oscar adaylıkları bulunan Tony Kushner üstlenmekte.

Rita Moreno 60 yıl sonra yeniden aynı öyküde

1957 yapımı orijinal müzikalin, 1961 yılında Jerome Robbins ve Robert Wise tarafından çekilen aynı isimli sinema uyarlaması tam 10 dalda Oscar kazanarak büyük başarı yakalamış, kısa zamanda bir yedinci sanat klasiği olarak kabul görmüştü. Orjinal yapımda Anita rolüyle En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar’ına uzanan Rita Moreno, Spielberg’ün yeniden çevriminde bu kez Valentina karakterine hayat verecek. Ayrıca Ariana DeBose, Tony ödüllü David Alvarez, Josh Andrés Rivera ve Brian d’Arcy James gibi isimler de oyuncu kadrosunda.

Hollywood her sene sayısız uyarlama ile karşımıza çıkmayı alışkanlık edinmiş olsa da, 2021 model West Side Story, Steven Spielberg’ün ilk kez müzikal janra el atması nedeniyle dikkat çekiyor. Filmin Türkiye vizyon tarihi, şimdilik 10 Aralık olarak gözükmekte.

Yazı: Elif Acun