“Rick and Morty” 5. sezondan yeni fragman, ilki kadar komik ve kaotik

Garip olay örgüleri, sıra dışı konuları ve absürt karakter tasarımlarıyla “imkânsız” diye bir kavramın olmadığı fenomen Adult Swim serisi Rick and Morty’nin dönüşü için geri sayımımız devam ediyor. Dan Harmon ve Justin Roiland ikilisinin ellerinden çıkan evrenler ve galaksiler arası maceranın, 20 Haziran’da prömiyerini yapacak 5. sezonundan, ikinci resmî fragman da yayımlandı.

İki gün içinde 3 milyondan fazla izlenen tanıtım, her ne kadar geçen ay izlediğimiz ilk  fragmandan bir tık daha kısa olsa da, en az onun kadar kaotik ve komik. Daha önce Rick, Morty, Summer, Beth ve hatta Jerry’nin kendilerine ait dev, Voltron tarzı robotlara pilotluk yaptıklarına şahit olmuştuk. Bu maceradan yeni görüntüler yer alırken, 80’lerin korku klasiği Hellraiser‘ın bir parodisi de öne çıkıyor. Destansı feza savaşları, uzaylı yaratıklarla dövüşler ve hatta siberpunk kuşları gözümüze çarpıyor; ayrıca Rick’in kendisine beyin ameliyatı yaptığına, Morty’nin uzun süredir aşık olduğu Jessica ile kaçtığına ve aile üyelerinin zehirli oklarla bayıldığına da şahit olmaktayız.

Bir bilim kurgu hicvi olan serinin, korkudan komediye farklı janrların gelenekleri ile dalga geçmesine alışığız; bu kez de Godzilla ve King Kong’un öncülerinden olan kaiju filmlerine göz kırpılmış. İlk sezonda göze çarpan “Rick Potion 9” akılda kalıcı, grotesk, şehri yok eden canavarlara sahip olmasına rağmen, dizi şimdiye kadarki dört sezonunda bu türe el atmamıştı.

Serinin hâlihazırda iki sezon onayına daha sahip olduğunu hatırlatalım. Çalışmalarına devam edilen 6. sezonun senaryosunu teslim eden yazar ekibi, 7. sezon için kafa patlatmaya başlamış bile. Dan Harmon ve Justin Roiland ikilisi kabul ettiği sürece, Adult Swim’in bu evreni daha uzun yıllar sürdürmeye niyetli olduğuna şüphe yok.

Yetmedi diyenlere: Atari oyunları estetiğine sahip bir pixel art animasyon

Adult Swim’in geçtiğimiz gün patlattığı sürprizler bununla da bitmedi. Pixel art sanatçısı Paul Robertson’ın hazırladığı 8 bitlik Rick and Morty in the Eternal Nightmare Machine isimli animasyon da, kanalın YouTube sayfası üzerinden erişime açıldı. Öyle ki kimi hayranlar bu çalışmayı, yeni bir video oyununun habercisi olarak yorumlamış.

17 dakikalık animasyon, yandan kaymalı 2D kavgalarıyla, 80’li ve 90’lı yılların Atari oyunlarını anımsatan bir görsel estetiğe sahip. Videoda Rick ile Morty, ilk dört sezondan hatırlanabilecek irili ufaklı düşmanları tekmeliyor, yumrukluyor ve lazer silahlarıyla ateş ediyor. Serinin takipçilerine göz kırpan kimi referanslara da rastlıyoruz; kimi zaman arka planda, Pickle Rick’in yer aldığı cam kavanozları görmek mümkün.