Rinxlaya için tüm pratikler metamorfoza açık

Röportaj: Cem Kayıran

Deneysel rap sahnesinin köklü oluşumu M4NM bünyesindeki üretimleriyle tanıdığımız Rinxlaya, sürükleyici ve keskin hikâyeciliğini sürreel, tekinsiz ses bloklarıyla harmanlıyor. 2021’de bağımsız olarak yayımladığı ilk EP’si Denek00’ı çeşitli düetler ve remiksler takip etti. Bünyede öfke, kuşku, isyan gibi duygular uyandırırken zihinde cirit atan soru işaretlerini çoğaltan Rinxlaya flowları, 2022 baharında düzenlediğimiz Demonation Festivali No:11’de de Babylon sahnesinden yükselmişti.

Rinxlaya ile 2022’yi nasıl deneyimlediğini ve üretim metotlarının nasıl şekillendiğini konuştuk. Yakın gelecekte kavuşacağımız bazı güzelliklere dair de ipuçları aldık.

Yalnızlaşmaya teşvik eden bu sektörde sürekli bir aradalığa alan yaratmak, kolektif üretimlerin bir parçası olmak; temel motivasyonlarından biri gibi görünüyor. Bu anlamda geride bıraktığımız yıldan nasıl çıkarımlar yapıyorsun? 2022’den neler öğrendin? 

Benzer sıkıntı ve motivasyonlara sahip olduğun insanlarla birlikte ürettiğin zaman dayanışmanın ve kolektivizmin pratiklerini daha iyi anlıyorsun. Hiçbir otoriteye dayanmayan bu bir aradalık üretimlerimizde özgür olmamızı sağlıyor diye düşünüyorum.

Nasıl bir ortamda üretiyorsun? Senin için şarkı yazım sürecinin olmazsa olmazları neler? Müzik yaptığın ortamın bir fotoğrafını paylaşabilir misin?

Şu masaya otururum, bu kalemle yazarım şeklinde olmazsa olmazlarım yoktur. Yazım süreci bir düşünceden kaynaklanmak durumundaysa, o düşünceyle ne zaman karşılaşacağın belli olmaz. Bazen kaba taslak not ettiğim şeyleri kayıt esnasında dönüştürdüğüm bile oluyor. Hâliyle tüm süreçler iç içe diyebilirim. Müzik yaptığım ortamsa son zamanlarda sürekli değişiyor.

Rinxlaya’nın rutinle arası nasıl? Ne sıklıkla pratiklerini değiştirirsin?

Her gün uyumak ve her gün uyanmak dışında bir rutini benimsediğimi söyleyemem. Rutinden ziyade periyotlarla ilgileniyorum. Bazen müziğe hayal ettiğim zamanı ayırabilirken bazen freelancer bir tasarımcı olarak yaşamam gerekiyor. Tüm bunlar olurken kaybetmemeye çalıştığım tek şey hayal kurma enerjisi. Tüm pratikler metamorfoza açık.

Müziğinin görsel yansımalarıyla da birinci elden ilgilenen bir sanatçısın. Ses ve görselle kurduğun kişisel bağların buluştuğu ortak paydayı nasıl tanımlarsın?

Müzikte de görselde de mesele imler üzerinden şekilleniyor. Kendi sürreel dünyamı yaratırken Richard Sennett’in oyun kavramını ele alaşından, Jean Baudrillard’ın simülasyonundan ve Elias Canetti’nin Kitle ve İktidar’ından büyük ölçüde etkilendiğimi görüyorum. Sonuç olarak imler hem gerçeklikten kaçışı hem gerçeklerle yüzleşmeyi ifade ediyor. Göz ve kulak ise sadece duyu’yu.

2022 baharında Demonation Festivali’nin konuklarından biriydin. Sık sık canlı performans yapıyorsun. Sahnede olmak Rinxlaya için nasıl bir deneyim?

Üretim süreçlerinden keskin bir biçimde ayrılan çok daha dinamik bir deneyim. Son zamanlarda performansların sahnelere göre nasıl uyarlanabileceğini, tiyatral bir yapının mümkün olup-olamayacağını düşünüyor ve tüm deneyimleri pozitif-eleştirel bir şekilde ele alıyorum.

Bu sene Gedic, Adoya, Wodashin ve Yabancı ile düetler kaydettin. Beraber düet yapmayı hayal ettiğin bir müzisyen var mı? 

King Woman:)

Geçtiğimiz haftalarda “GESTALT” parçasının Taner Yücel rework’ünü ortalığı darmadağın eden bir kliple yayımladın. Bu ortaklık ve video nasıl ortaya çıktı? Gürültünün dozunu daha da yükseltecek işler yapmaya devam etme niyetin var mı?

Aslında Denek00 remiks albümünde bonus track olmasını planlamıştık. Klip ise orjinal parçanın live videosu olacaktı. Süreç içerisinde başkalaşıma uğradık ve bu başkalaşım sanıyorum hepimizi heyecanlandırdı. Gürültü devam edecek gibi görünüyor.

Yıllar sonra 2022’yi düşündüğünde ilk olarak hangi ânın zihninde canlanacağını tahmin ediyorsun? Neden?

Açıkçası 2020-21-22’yi neredeyse bir bütün olarak algılıyorum. Bir noktada bir şeyleri yeniden inşa etme zorunluluğu hissettim ve bu tam anlamıyla yıkım demekti. Tüm külliyatımı yok etmeyi düşünmüştüm, bu anı unutmayacağım.

2022’de en çok kimleri dinledin? Sence “yılın albümü” hangisi?

Chat Pile, Shades, Dälek, IDLES, Deru.

Show Me The Body – Trouble The Water.

Rinxlaya gündeminde 2023 için nasıl planlar var?

Denek00 remiks albümü, Wodashin ile bir LP, bir sürü single ve “abis” etkinlikleri.