Metaforlar ve piyano standartları: Howe Gelb'le yeni albümü üzerine

Başta Giant Sand olmak üzere birçok farklı projesiyle tanınan Amerikalı müzisyen, besteci ve prodüktör Howe Gelb’in yeni albümü Future Standards, Fire Records etiketiyle yayınlanıyor. Kariyerinin tam 22. solo albümünü yayınlayacak olan Gelb, Future Standards‘a dair sorularımızı yanıtladı.

Röp: Cem Kayıran – Çeviri: Utr

Yeni albüm çalışmalarınıza Amsterdam’da başlayıp, New York’ta bitirdiniz. Bu ortamların şarkılarınıza yansıması etkisi nasıl oldu?

New York ve Amsterdam piyano standartlarının klasik alemleri. Bir zamanlar New York’ta doğdu ve bir zamanlar Amsterdam’da öldü. Kutsal yerler… Buluşma noktaları… Yalvarılan, saf kucaklaşmaların, yaşam ve ölümün, aşk ve ağıtların buluşma noktaları…

Bir önceki solo kaydınızda, Steve Shelly ve M.Ward ile ekip oluşturmuştunuz ve kayıtlarınızı akustik rock tınılarında kaydetmiştiniz. Ayrıca sonrasında Giant Sand kayıtlarını yayımladınız. Eski usul Amerikan piyano balladlarını yazmaya nasıl karar verdiniz? Future Standards’ın temel ilham kaynağı nedir? 

Bu olasılıklar; yüce, antik hücre cızırtıları ile olarak beliriyorlar. Bu bildirimler, onları görmezden gelmeme izin vermeyi reddederler. Mevcut durumda, yakın zamanda kaybolacak bir dilin cesareti ile irkilerek uyandırıldım. İşte bu da ölmekte olan piyano standardının sanatı.

Bu güçleri, kendimle meydan okumamı sağlaması, konumumu yükseltmesi için çağırdım. Hoagy Carmichael, Cole Porter ve Flats “Huckleberry” Brannigan… Bu ruhlar ve ben, indie rock’çılarla aramızda olan kapı sonsuza dek kapanmadan onları içeri almaya izin veriyoruz.

Future Ballads’ta heyecan veren misafir müzisyenler var. Ortaklaşa çalışmadan önce aklınıza gelen şeyler nelerdi? Arthur Vint ve Lonna Kelley ile birlikte çalışmak nasıldı?

Bu insanlar yüksek standartları olan unsurları çalabiliyor ve üzerinden gelebiliyorlar. Başka bir standart altı bir katılımcının bulunmasına gerek yok. Onlarla çalışmak komadayken rüya görmek gibi. Hayatı yaşıyorlar. Ruhları var ve doğru bir salıncak inşa ediyorlar.

Yeni LP, 25 Kasım’da çıkacak. Albüm yayımlandıktan sonra tur düzenleyecek misiniz? Canlı performanslar için aklınızda nasıl bir kurulum var?

Spotify dönemini yaşadığımız bugünlerde, albümler eskisi gibi yıllarca kalması gerektiği gibi şaheser olarak kalmıyor. Spotify, kullanılabilirliği zedeledi. Onun yerine, yeni bir albüm artık bir sonraki turun davetiyesi olarak kullanılıyor. Seyirciyi, ileride ne olacağı konusunda bilgilendirmenin bir yolu ve bu tarz müzikler, geceden geceye sabit bir değişim içindeler. Haydi oyun başlasın!