Arşivden: "A’dan Z’ye: PJ Harvey"

1969 yılında bugün dünyaya gelen PJ Harvey, kariyeri boyunca yaptığı iş birlikleri, kazandığı prestijli ödüller ve kendine has şarkı yazımıyla birçoklarını etkilemeye devam ediyor. Harvey’nin yeni yaşını bahane edip eski Bant Mag. sayfaları arasına dalıyor ve 2016 yılında gerçekleşen İstanbul konseri öncesinde hazırladığımız PJ Harvey sözlüğünü hatırlıyoruz.

Hazırlayan: Cem Kayıran, Busen Dostgül – İllüstrasyon: Sadi Güran Bant Mag. No:49, Mayıs 2016

Kendisini yenilemeyi ve farklı yönlere doğrultmayı alışkanlık etmiş müzisyenler arasında başı çeken isimlerden biri olan PJ Harvey, geçtiğimiz ay heyecan verici dokuzuncu stüdyo albümünü yayınladı. The Hope Six Demolition Project albümünün turnesi kapsamında İstanbul konserini de 8 Haziran’da Zorlu PSM sahnesinde verecek. Önceki sayılarımızda David Bowie ve John Carpenter için hazırladığımız sözlüklerimizde İngiliz müzisyen ve ilham verici kariyerine yer vermek için daha doğru bir zaman olamazdı! Huzurlarınızda kendisine yazılmış şarkılardan ilham kaynaklarına, birlikte çalıştığı isimlerden kayıt yaptığı stüdyolara, A’dan Z’ye PJ Harvey.

Automatic Dlamini

PJ Harvey’nin kariyeri boyunca yolunun pek çok kez kesiştiği müzisyenler olan John Parish ve Rob Ellis tarafından 1982 yılında Bristol’da kurulan Automatic Dlamini’nin kadrosu yıllar içerisinde ilginç isimlerin katılımıyla sıklıkla değişmişti. Gruba ilk albümü  The D Is for Drum ’ın ardından gerçekleşen turne öncesinde katılan ve 1991 yılına kadar Automatic Dlamini üyesi olan PJ Harvey’nin müzik kariyerinin bu grupla başladığını söyleyebiliriz. Geri vokallerin yanı sıra çeşitli şarkılarda gitar ve saksafon da çalan PJ Harvey’nin kayıtlarında yer aldığı tek Automatic Dlamini albümü 1989 yılında kaydedilen Here Catch, Shouted His Father oldu. Fakat bu albüm resmi olarak hiçbir zaman yayınlanmadı. 1991 yılında gruptan ayrılıveren Harvey, yanına Automatic Dlamini kadrosundan Rob Ellis ve Ian Oliver’ı alarak PJ Harvey Trio’yu kurdu.

Black Hair

PJ Harvey ve Avustralyalı efsanevi müzisyen Nick Cave’in ilişkisi, yakın dönem müzik tarihinin en dokunaklı şarkılarının bir kısmının da doğmasına sebep olmuştu. İkilinin ünlü düetlerinin yanı sıra Nick Cave & The Bad Seeds’in 1997 yılında yayınlanan ve The Guardian ’ın En İyi Ayrılık Albümleri listesinde de yer verdiği The Boatman’s Call albümünde PJ Harvey için yazılmış olan birçok şarkı bulunuyor. Bu şarkıların en ilginçlerinden biri şüphesiz ki “Black Hair”. Albümün genel tınısından en uzakta konumlanan parça, baştan sona bir matem havasında ilerliyor ve “Batıya doğru ilerleyen bir trene bindi”  sözleriyle sona eriyor.

Corscombe

1969 yılında dünyaya gelen Polly Jean Harvey’nin çocukluğu Dorset’teki Corscombe köyünde bir çiftlik evinde geçmişti. Evlerine yakın olan Beaminster kasabasında bir okulda eğitim gören PJ Harvey, müzikal karakterinin oluşmasında önemli rol oynayan Bob Dylan ve Captain Beefheart gibi müzisyenlerin albümleriyle de Corscombe’daki evlerinde ailesi aracılığıyla tanışmış.

Desert Sessions

Queens of the Stone Age’in lideri Josh Homme’un California’daki meşhur Rancho De La Luna stüdyosunda yürüttüğü projesi Desert Sessions’ın, Brant Bjork, Nick Oliveri, Mark Lanegan ve Josh Freese gibi isimlerle birlikte konuklarından biri de PJ Harvey olmuştu. Harvey’nin vokalinin yanı sıra birçok enstrüman da çaldığı son Desert Sessions albümü Volume 9 & 10 , Ipecac etiketiyle 2003 yılında yayınlandı. “Crawl Home”, “A Girl Like Me” ve “There Will Never Be a Better Time” gibi etkileyici şarkıların yer aldığı albümde sonraki dönemlerde Queens of the Stone Age hitleri haline gelen “In My Head” ve “I Wanna Make It Witchu”nun ilk halleri de bulunuyor.

Eype Church

2011 yılında yayınlanan Let England Shake , PJ Harvey diskografisinin sekizinci albümü. İngiliz müzisyene birçok ödül kazandıran albümün kayıtları da İngiltere’nin güneybatısında yer alan Dorset’teki Eype Church isimli kilisede gerçekleşti. Prodüktörlüğünü Flood, John Parish ve Mick Harvey’nin üstlendiği albümün bu kilisedeki kayıtları toplam beş hafta sürmüş. Albümün yayınlanmasından önce verdiği bir röportajda kariyerinin başlarından bu yana kiliselerdeki akustikten çok etkilendiğini ve burada albüm kaydetmiş olmanın kendisi için harika bir deneyim olduğunu dile getiren Harvey, iki yıl önce kapanma tehlikesi yaşayan kilise için insanların bir araya gelmesine ön ayak olmuştu.

Flood

Flood ismiyle bilinen ses mühendisi ve prodüktör Mark Ellis’in bugüne kadar birçok projede birlikte çalıştığı sanatçılar arasında U2, The Smashing Pumpkins, New Order, Sigur Rós, Nick Cave and The Bad Seeds, Nine Inch Nails’ın yanı sıra PJ Harvey de bulunuyor. İngiliz müzisyenin   To Bring You My Love , Is This Desire? , White Chalk , Let England Shake  albümlerinde birlikte çalıştığı Flood, geçtiğimiz ay yayınlanan  The Hope Six Demolition Project  albümünde de prodüktörlerinden biri olarak karşımıza çıktı. 

Good Fortune

PJ Harvey’ye kariyerinin ilk Mercury Ödülü’nü kazandıran Stories from the City, Stories from the Sea , İngiliz müzisyenin en başarılı albümlerinden biri olarak kabul ediliyor. Albümden 13 Kasım 2000 tarihinde yayınlanan ilk single olan “Good Fortune” da şüphesiz PJ Harvey denince akla gelen ilk şarkılardan biri. “Good Fortune”unSophie Muller tarafından çekilen klibinde de PJ Harvey’yi şarkıda ve albümün genelinde çeşitli kinayelerle yer alan ve İngiliz müzisyenin bir süre yaşadığı New York’ta görüyoruz.

Hope VI

Beş yıl süren sessizliğinin ardından bir kez daha John Parish ve Flood’la yeni bir albüm için çalışmalara başlayan PJ Harvey, The Hope Six Demolition Project ’i Amerika Birleşik Devletleri’nde doksanlı yıllardan beri uygulanan kentsel dönüşüm projesi Hope VI’ten yola çıkarak oluşturdu. Suç oranının yüksek olduğu ve yetkililer tarafından “kötü yaşam koşullarının” tespit edildiği bölgelerdeki yerleşimleri yıkarak “modern” mahalleler inşa eden Hope VI, söz konusu bölgelerde eskiden yaşayan insanların o alanlarda inşa edilen yeni konutlarda yaşamasını maddi olarak imkânsız kılıyordu.

Island Records

Günümüzde İngiltere, Amerika ve Avustralya’daki oluşumlarıyla da tanıdığımız en eski plak şirketlerinden Island Records, dünya müzik tarihine yön veren birçok ismin kayıtlarını yayınlayan şirket. Universal Music’in alt şirketi olarak 1959’dan bu yana çalışmalarını sürdüren Island Records, PJ Harvey’nin Dry ’dan sonra yayınladığı sekiz albümünün plak şirketi.

PJ_sozluk_03_WEB

John Parish

Automatic Dlamini yıllarından itibaren PJ Harvey’nin kariyerinin neredeyse her köşesinde karşımıza çıkan John Parish, To Bring You My Love , White Chalk ve Let England Shake gibi albümlerde prodüktör olarak çalışmıştı. Ayrıca ikilinin 1996 ve 2009 yıllarında yayınladığı ortak albümler Dance Hall at Louse Point ve A Woman a Man Walked By ’dan bahsedebiliriz. The Guardian ’ın 2008 yılında ikiliyle yaptığı bir röportajda nasıl tanıştıklarını John Parish şöyle anlatıyordu: “Jeremy Hogg isimli gitarist arkadaşım Polly’yi bir partide kendi şarkılarını çalıp söylerken dinlemiş. Polly o zamanlar on yedi yaşındaydı. Partiden hemen sonra beni arayıp ‘Bu kızla tanışman lazım, harika bir sesi var’ demişti. İyi ki beni aramış!”

Kurt Cobain

Nirvana’nın yirmi yedi yaşında hayatını kaybeden kurucusu Kurt Cobain’in ölümünün ardından, çeşitli notlar aldığı ve çizimler yaptığı bir defter bulunmuştu. Bu defter, 2002 yılında Riverhead Books’tan Journals  ismiyle yayınlandı. Birçok Nirvana hayranının ilgi gösterdiği kitap, aynı sene en çok satılan kitaplar listesinde bir numaraya yükseldi. Cobain’in çizimleriyle birlikte sevdiği müziklerle ilgili notlar da kitapta yer alıyordu. 1992 çıkışlı PJ Harvey albümü  Dry,  Cobain’in not aldığı favori albümler listesindeki albümlerden biriydi.

Let England Shake

PJ Harvey’nin kariyerindeki en kült kayıtlardan biri olan yedinci stüdyo albümü  Let England Shake , 2011 yılında tam on altı ayrı yayın tarafından yılın albümü seçilmiş ve ayrıca Mercury Ödülü’nü almıştı. Hazırlıkları tam iki buçuk yıl süren albümde Harvey, görsel anlamda Salvador Dali ve Franscisco de Goya’dan; müzikal açıdan da The Doors, Velvet Underground gibi isimlerden etkilendiğini açıklamıştı. Bir önceki albümü White Chalk ’ta piyano ağırlıklı kayıtlarını dinlediğimiz müzisyen, bu albümde piyanodan neredeyse tamamen uzaklaşmıştı. Albümün en popüler parçaları “The Words That Maketh Murder”, “The Glorious Land” ve albüme ismini veren“Let England Shake”.

PJ_sozluk_01_WEB

Mercury Ödülü

İngiltere’de 1992’den bu yana, her sene yılın en iyi albümünü belirleyen Mercury Ödülü, Avrupa müzik sahnesinin en prestijli ödülü olarak kabul ediliyor. Stories from the City, Stories from the Sea  ve  Let England Shake  albümleriyle iki kez Mercury Ödülü’ne layık görülen PJ Harvey, aynı zamanda bu ödülü iki kez alan ilk kadın müzisyen olarak da tarihe geçti. İngiliz müzisyen, ayrıca, 1993’te  Rid of Me  ve 1995’te  To Bring You My Love  albümleriyle Mercury Ödülü’ne aday gösterilmişti.

Near the Memorials to Vietnam and Lincoln

Geçtiğimiz ay yayınlanan dokuzuncu PJ Harvey albümü The Hope Six Demolition Project ’in kayıtlarının bir kısmı Londra’daki Somerset House’ta seyircilerin katılımıyla birlikte yapılmıştı. Bir camekânın ardında yapılan kayıtları belli aralıklarla izleyicilere açan PJ Harvey ve ekibinin kalabalık ziyaretçi grubuyla kaydettiği ilk parça “Near the Memorials to Vietnam and Lincoln” oldu. Elle yazılmış şarkı sözlerini camın ardından okuyabilen ziyaretçiler, henüz vokalleri kaydedilmemiş olan bu şarkının ismini de ortalıktaki bu notlar sayesinde öğrenmiş. Parça için Harvey’nin keman kayıtlarının alındığı kırk beş dakikalık bir bölümü canlı olarak takip eden ziyaretçiler, ünlü müzisyenin izleyiciler önündeki kayıt yaparken çok rahat olduğunu ve bunun sıradışı bir deneyim olduğu hissiyatını asla kendilerine yansıtmadığını dile getirmişlerdi.

Dosyanın tamamını okumak için buraya tıklayarak Bant Mag. No:49’a ulaşabilirsiniz.