Teftiş: Yeni albümler

Taptaze albümlerden hazırladığımız Bant Mag. kılavuzunuz geldi.

Yazı: Berk Kula, Cem Kayıran – İllüstrasyon: Merve Vural

pjimage (42)

Cat Power – Wanderer
(Domino)

Bildiğiniz üzere benim ilk haftam ve aldığımız karar: Albümleri Cem seçiyor. Ama bunun ne kadar güzel bir karar olduğunu ilk haftadan Cem’in bu albümü seçmesi ile anladım.

“Wanderer” ile dua / ninni karışımı bir giriş yapan albüm aslında çok yenilik içermese de pus ve tını bakımından insanı mini bir trans haline sokuyor. Satüre ve eski tınılı alt yapı üzerine berrak bir vokal de geçmiş üzerine günümüzden seslenme hissi yaratıyor ki benim için tını anlayışı bakımından ilham oldu. “Woman” adlı şarkıda Lana Del Rey eşlik etmiş ama o şarkının albümün geri kalanından öne çıktığını söyleyemeyeceğim. Koyu Lana Del Rey hayranları için bir bilgi olsun. Genel atmosferi çok beğendiğimi ama müzikal olarak “Bir tekdüzelik yok değil hani he” dediğimi belirtmek ister, huzurlarınızdan kaçarım. B.K.

Eric Copeland – Trogg Modal, Vol. 1
(DFA Records)

Black Dice’dan beri attığı her adımı takip etmekten keyif aldığım bir müzisyen Eric Copeland. “Dans müziği” kavramını ele alış biçimi, kendini her daim belli ses paletleriyle sınırlayıp o dar alanda harikalar yaratması başlı başına ilham verici. 2017’de iki ayrı etiketle iki nefis albüm yayınlayan Copeland, bu seneyi de boş geçmiyor. Copeland’in son albümü Goofballs ’a nazaran daha tedbirsiz ve ciddiyetsiz bir albüm olarak tanımladığı Trogg Modal, Vol. 1, tekrar eden cümleler etrafında hayat bulan yedi parçadan oluşuyor. Kimi zaman ferah bir hava yaratan kimi zaman tüyler ürperten synth tonlarıyla bezeli albümün ikinci bölümü de 2019 başlarında gelecek. C.K.


Logic – ysIV
(Def Jam)

Albümün az havalı ve kovboyvari – havaya ateş ede ede – başlaması ilk başta biraz itici gelmedi değil fakat Logic’in “The Return” ile beraber müzikal olarak neo-klasik ve minimal alt yapıların üzerine yeteneklerini sergilemesi gerçekten etkileyici. “Wu Tang Forever” ve “Iconic” gibi ilgi çekici parçalara ev sahipliği yapan albümün Logic tarafından gerçekleştirilen kapanış konuşması da saygıyı hak ediyor. Baştan sona bir kere akmasından herkesin keyif alacağını düşünüyorum, ilk iki şarkıda sabır gösterin ama özünde iyi çocuk… B.K.

Bu albümleri de atlamayın:

pjimage (43)

Connan Mockasin – Jassbusters
(Mexican Summer)

Neneh Cherry – Broken Politics
(Smalltown Supersound)

Kikagaku Moyo – Masana Temples
(Guruguru Brain)