Yatıştırıcı, büyüleyici ve dizginsiz: Beverly Glenn-Copeland

Yazı: Cem Kayıran – İllüstrasyon: Rajab Eryiğit

Susam Sokağı ’nın da bestecilerinden biri olan Copeland, 20 yıllık aranın ardından, yeni orkestrası Indigo Rising’le birlikte sahnelere döndü. 74 yaşına giren sanatçı, üretimlerini büyük bir tutkuyla sürdürüyor.

beverly1

Philadelphia, Pennsylvania’da doğup büyüyen trans müzisyen Beverly Glenn-Copeland, benzersiz bir müzikal geçmişe sahip. Ontario’daki McGill University’de müzik eğitimi aldıktan sonra bir folk şarkıcısı olarak performanslarına başlayan Copeland, caz ve blues elementlerini de şarkılarına işliyordu. 1970 yılında yayınlanan ve kendi ismini taşıyan ilk albümü, büyüleyici vokallerini yıldız isimlerle dolu bir orkestrayla ve prodüktör Doug Riley’nin dokunuşlarıyla bir araya getirdi.

beverly2

Bruce Cockburn ve Ken Friesen gibi müzisyenlerle birlikte kayıtlar ve performanslar yaptı, bir yandan da çocuklar için kurgulanmış TV programları için müzikler bestelemeye ve tiyatro oyunları yazmaya odaklandı. Susam Sokağı ’nın bestecilerinden biri olan Copeland, 25 yıl boyunca da bir başka çocuk programı Mr. Dressup ’ta besteci, aktör ve performans katılımcısı olarak görev aldı.

beverly3

Copeland’in diskografisinin muhtemelen en bilindik albümü, 1986 yılında yayınlanan ve günümüzde hâlâ yeni nesilden müzisyenlere ilham kaynağı olmaya devam eden Keyboard Fantasies . Huntsville, Ontario’nun ferah atmosferinden ilham alan ve Copeland’ın sesini bir Yamaha DX7 ve bir Roland TR-707 ile bir araya getiren albüm, kısa sürede bir New Age başyapıtı olarak tanımlandı. Müzisyenin kendi başına kaset formatında yayınladığı meditatif albüm, geçtiğimiz aylarda Séance Centre tarafından yeniden basıldı.

beverly4

Keyboard Fantasies ’le birlikte, duyduğum şeyi olduğu gibi yazabilmeye başlamıştım. Tüm melodileri, her bölümü yazabiliyordum… Armoni ve vokal melodilerimden çok daha fazlasını kontrol edebiliyordum. İçinde bulunduğum ortam sebebiyle yükselmiş bir ruha sahip olduğumu biliyordum.” – Beverly Glenn-Copeland

beverly5

20 yıllık aranın ardından, yeni orkestrası Indigo Rising’le birlikte sahnelere dönen Copeland, eski parçalarına yeni bir perspektifle yaklaşıyor. 74 yaşına giren sanatçı, hâlâ büyük bir tutkuyla üretmeye devam ediyor. Eşi Elizabeth’le bir müzikal yazan ve bestelerini yapan Copeland, bir süredir bir multimedya şarkı döngüsü olarak kurgulanan The Dream Tapestry projesiyle de meşgul.

*Le Guess Who? festivalinin program kitapçığı için hazırlanmıştır.