Riot Games, video oyunlarındaki toksik kültürün önüne geçmenin yollarını arıyor

90’lı yıllardan beri oyun piyasasına hâkim olan cinsiyetçi, ırkçı ve homofobik yaklaşımlar; azınlık grupların oyun deneyimlerinin bu kültür nedeniyle bozulmasına karşı harekete geçmesinin ardından daha da şiddetlendi. Özellikle multiplayer oyunlarda bu türden ayrımcı şiddet, azınlık gruplara mensup oyuncuların sözlü ve bazen de -ev ya da okul adreslerinin ortaya çıkarılması yoluyla- fiziksel tacize uğramalarına kadar varabiliyor. 

Multiplayer oyunlarda yoğun olarak gözlenen bu şiddete karşı oyun şirketleri genel olarak sessiz kalsa da Riot Games, bütün oyuncuların ayrımcılığa veya tacize uğramadan, zevkli bir oyun deneyimi geçirebilmeleri için somut adımlar atmaya karar verdi. Bunun sonucu olarak Riot Games, multiplayer oyunlarda oluşabilen agresif ve ayrımcı ortamla mücadele etmek adına Haziran 2020’de çıkan oyunu Valorant‘taki sesli sohbetlerin kaydedileceğini açıkladı.

Riot Games bu kararını, gizlilik politikalarına ilişkin yaptığı bir güncellemede duyurdu: 

“Bütün oyunlarımızın güvenli olmasını ve herhangi bir oyuncuyu dışlayacak nitelikten uzak olmasını istiyoruz. Oyun deneyimini bozan davranışlar birçok oyuncumuz için problem oluşturuyor. Bunun önüne geçebilmek ve oyunlardaki sesli sohbeti taciz, nefret söylemi veya oyun deneyimini bozucu başka şeyler için kullanan oyunculara karşı somut bir adım atmak istedik. Bu nedenle bundan sonra oyunlarımızda ses verilerini analiz edeceğiz.”

Ses kayıtları oyuncuların özel hayatını ihlal etmeyecek

Sesli sohbetleri konu alan bu değişikliklere ilişkin yürüttüğü soru-cevapta Riot Games, sohbetlerdeki bütün konuşmaların aktif olarak takip edilmeyeceğini, yalnızca “düzeni bozan bir davranış” şikayet edildiğinde ilgili konuşmaların stüdyo tarafından dinleneceğini söyledi. Bu kısıtlama sayesinde oyundan ses verilerinin, oyuncuların özel hayatının gizliliğini ihlal etmesinin önüne geçilmiş olacak. Ayrıca kişisel verilerin korunmasıyla da uyumlu olacak şekilde, kaydedilen ses verileri yalnızca belirli bir süre için Riot Games’in sisteminde kalacak. Bu süre geçtikten sonra ise sesli konuşma logları silinecek.

Riot Games şimdilik sadece Valorant‘ın sesli konuşmalarını kaydediyor olsa da ileride bunun, şirketin diğer oyunları için de geçerli olacağı planlanıyor. İlk etapta bu uygulama ABD’de bir süre denenecek, ardından diğer bölgelere de taşınacak.

Yazı: Aslı Cangöz

Yükleniyor...