“Resident Evil” dizisinden ilk detaylar

Capcom’un 1996’da ilk bölümünü yayımladığı video oyun serisi Resident Evil, 2002-2017 arası vizyona giren 6 sinematik uyarlamasıyla beyazperdede korku salmıştı. Başrolünde Milla Jovovoich’i izlediğimiz filmlerin ardından, şimdi de bir dizi uyarlaması için hazırlıklar başladı.


Dizinin yayın haklarını Netflix aldı ve sekiz bölümlük ilk sezon siparişini verdi bile. Filmlerin de yapımını üstlenen Constantin Films, Resident Evil dizilerinin de ardındaki şirket olacak. Supernatural dizisinin yaratıcılarından Andrew Dabb, Resident Evil’ın baş senaristi olarak dümende. 

Resident Evil dizisi iki farklı zaman akışında geçecek. Bunlardan ilkinde, kız kardeşler Jade ve Billie Wesker yeni taşındıkları New Raccoon City’deki rahatsız edici gerçekleri keşfedecek ve babalarının, dünyayı yok edebilecek karanlık sırlarını ortaya çıkaracak. İkinci zaman akışında ise 10 yıl kadar ileri gidiyoruz. Jade artık 30 yaşında ve dünyadaki insan popülasyonu da 15 milyonun altına inmiş. T-virüsü sebebiyle insanlar ve hayvanların canavarlara dönüştüğü bu yeni dünyada hayatta kalmaya çalışan Jade, yine ailesinin karanlık geçmişiyle yüzleşmektedir.

Senarist Andrew Dabb için serinin ilk dizi uyarlaması için çalışmak çokça anlamlı çünkü Resident Evil’ın tüm zamanlardan en sevdiği oyun olduğunu söylüyor. Resident Evil hayranlarına birçok eski dostla buluşacaklarının  garantisini veren Dabb, bu evrene ilk kez gireceklere de daha önce hiçbir yerde görmedikleri “çılgın şeyler”le karşılaşacaklarını vaat etti.

Yakın gelecekte izleyeceğimiz diğer video oyunu uyarlamaları 

Witcher ve Assassin’s Creed gibi popüler video oyunlarının sinematik uyarlamalarının ardından birçok yapım şirketi bu alanda dikkat çeken maceraları ekrana veya beyazperdeye taşımaya devam ediyor. Şu sıralar yapım aşamasında olan kimi video oyunu uyarlamalarına bakalım.

The Cuphead Show

Sıra dışı görsel estetiğiyle yankı uyandıran, “tüm zamanların bitirmesi en zor oyunlarından biri” olarak tanımlanan Cuphead’in dizisi de Netflix’te yayımlanacak. 

Uncharted

PlayStation konsolu için özel olarak yaratılan Uncharted’ın film hakları Sony tarafından alındığından beri, uyarlamaya dair beklentileri artıran açıklama ve haberler geliyor. Ruben Fleischer’in yönetmen koltuğuna geçtiği, Tom Holland’ın başrolü üstlendiği film 2021’de vizyonda.

Monster Hunter

Fantastik unsurlar ve aksiyonu buluşturan bir başka Capcom serisi. Bu sonbaharda vizyona girmesi planlanan film, 2021 baharına ertelendi. Başrolde izleyeceğimiz isim, Resident Evil serisinden de tanıdığımız Milla Jovovich.