Riot Games’e toplumsal cinsiyete dayalı ayrımcılık üzerinden açılan toplu davada uzlaşma kararı

Popüler çevrimiçi video oyunu League of Legends’ın yapımcısı Riot Games’e ayrımcılık ve cinsel şiddet iddialarında bulunan kadın çalışanları tarafından açılan toplu davada anlaşmaya varılma kararı alındı.

Geçtiğimiz mayıs ayında Riot Games çalışanları, şirketin ayrımcılık suçlamalarını örtbas etmeye çalışmasını protesto etmek için Los Angeles’taki merkez ofisinde toplu bir grev düzenlemişti. 150’den fazla çalışanın katıldığı bu eylem, video oyun endüstrisinde şimdiye kadar düzenlenmiş en büyük eylem olarak tarihe geçti ve üç ayın ardından şirket kendi aleyhine uzlaşmaya karar verdi.

Davanın başlangıcı geçtiğimiz sene Kotaku’nun eski 28 çalışanla yaptığı ve şirketin “cinsiyetçiliğe batmış bir kurum” olarak ifade edilmesiyle sonuçlanan bir dizi görüşmeye dayanıyordu. Kadın çalışanlara uygulanan ayrımcılığa dayanan davaya konu olan davranışlar, çalışanların “çekiciliklerine” göre sıralandığı listelere kadar varmakta. Davada ayrıca, Riot Games’in seslerini duyurmaya çalışan kadın çalışanlara misilleme yaptığı da iddia ediliyor.

Suçlamalara karşı Riot Games, “Maaş veya primde toplumsal cinsiyete dayalı ayrımcılık veya cinsel şiddet Riot Games’de sistematik bir sorun değil” iddiasını savunmaya devam ettiyse de işe dönülmesi motivasyonunu da göz önünde bulundurarak davada anlaşmaya gidilmesi gerektiğinde karar kıldı. Henüz anlaşmanın tüm detayları netleşmese de grevin sözcüsü bu hareketin yalnızca kadınlar için değil oyun dünyasında çalışan herkes için bir zafer olduğunu vurguladı ve şöyle dedi: “Bu karar, sadece davacılar ve avukatları değil, Riot’ta çalışan herkesin adaletsizliğe karşı savaş açacak kadar cesur olması sayesinde verildi. Bunun gerçekleşmesine katkıda bulunan insanlarla birlikte çalışmaktan gurur duyuyoruz.”

Yazı: Deniz Atakan Gürbüz