Riz Ahmed albümü “The Long Goodbye”ın sözü, göçmenlerin istenmediği toplumlara

Riz Ahmed’in yeni albümü The Long Goodbye 6 Mart’ta çıkıyor. Albüme aynı adı taşıyan bir de kısa film eşlik edecek.

Emmy ödüllü İngiliz oyuncu, rapçi ve aktivistin yeni albümünün temasını göçmenlerin yaşadıkları oluşturuyor. İngiltere’de doğup büyüyen sanatçının, ülkesindeki göçmenlerin bugün maruz kaldığı zenofobiyi ve milliyetçiliği konu ediyor.

Ahmed, The Long Goodbye’ı: “Bu bir ayrılık albümü ama bu ayrılık ülkenizle olan ayrılığınız” diye açıklıyor. Albümün temasını ise “Göçmenlerin istenmediği bir toplumda kendi evlerinden kovulan insanların yaşadıkları, hissettikleri” olarak tanımlıyor.

“Birçoğumuz bizim için evimiz olan yerlerden kovuluyormuş gibi hissediyoruz. Bu albüm de sizi, bu ayrılığın yaşattığı inkâr, kabullenme ve en sonunda da maruz kalınan nefrete karşılık kendini sevebilme ile ilgili bir yolculuğa çıkarıyor.”

Riz Ahmed, albüm yayınlandıktan sonra 26-28 Mart tarihlerinde önce Manchester’da ve daha sonra New York’ta, “Riz Ahmed: The Long Goodbye” adıyla bir canlı performans yapmayı planlıyor. Prömiyer için sabırsızlandığını söyleyen Ahmed sıradaki konserlerini de “Çok kültürlü bir toplum olarak geçmişten günümüze yaşadığımız dönüm noktalarının arasında bir serüvene çıkaracak” sözleriyle tarif etmiş.

Albümle aynı adı taşıyan, önyargı, ırkçılık, gruplaşma ve bunların yol açtığı şiddeti konu edinen eşlikçi film ise Sundance Film Festivali – Jüri Özel Ödülü kazananı Aneil Karia imzası taşıyor. Daha önceki albümünü MC Riz adıyla yayınlayan sanatçı ilk defa The Long Goodbye’da tam ismini kullanıyor. Albümün yapımcılığını, Riz Ahmed’in eski hip-hop grubu Swet Boys Shop’ta birlikte çalıştığı Redinho üstlenmiş.

Toplamda dokuz şarkıdan oluşan albümün listesi ise şöyle:

1. The Breakup (Shikwa)
2. Toba Tek Singh
3. Fast Lava
4. Any Day (Feat. Jay Sean)
5. Can I Live
6. Where You From
7. Mogambo
8. Deal With It
9. Karma

Yazı: Feyzan Aybar

Yükleniyor...