Russo Kardeşler ve Obama çifti Netflix filmi “Exit West” için bir arada

Avengers: Infinity War, Avengers: Endgame ve Captain America: Civil War gibi süper kahraman filmlerinde yönetmen koltuğunda oturan Russo Kardeşler, Netflix’in yeni filmi Exit West’in yapımı için Michelle ve Barack Obama çifti ile bir araya geliyor. Filmin yönetmen koltuğunda ise Yann Demange oturacak. 

Mohsin Hamid’in çok satan aynı isimli romanından uyarlanan filmin başrolünde Nightcrawler, Venom, The OA, Rogue One: A Star Wars Story ve pek çok yapımdaki başarılı oyunculuğuyla adından övgüyle söz ettiren Riz Ahmed yer alacak. 

Küresel göçmen krizini ele alan Exit West, Ortadoğu’da ismi belirsiz bir ülkede geçiyor. Kendilerine yeni bir gelecek inşa etmek için iç savaştan kaçıp diğer göçmenlerle bir çıkış kapısı arayan Saeed ve Nadine’nin yolculuğuna odaklanan hikâye; bir Yunan adasından Londra’daki terkedilmiş bir konağa; oradan California’daki Marin County’ye, göçmenlerin yolculuğunu ele alıyor. İlişkileri gittikleri her yerde yiyecek ve yeterli barınma gibi sorunlarla, göçmen toplulukları arasındaki aidiyet duygusu üzerinden test edilen Saeed ve Nadine’nin alegorik öyküsünün en dikkat çekici tarafıysa, günlük gerçeklikleri her gün belirsiz bir şekilde değişen ve ortadan kaybolmalarını tercih eden ayrıcalıklı yerli nüfusla mülteci kavramı arasındaki zıtlık. Böylesine önemli bir toplumsal yara üzerinden ilerleyen hikâyenin nasıl uyarlanacağını merakla bekliyoruz.

Daha önce kurdukları yapım şirketiyle Netflix beşgeseli American Factory’nin yapımcılığını da üstlenen Obama çifti ilk yapımlarıyla En İyi Belgesel dalında Oscar kazanmıştı.

Yazı: Selcan Kuhak