Robert Pattinson filmografisinde sıradaki durak: Bong Joon-ho

Önce Altın Palmiye, ardından En İyi Film dâhil 4 dalda Akademi Ödülü’ne uzanan Parasite ile son yılların en göz önündeki sinemacıları arasında yer alan Bong Joon-ho, bir sonraki projesi için somut adımlar atmaya başladı. Deadline’ın özel haberine göre, Edward Ashton’ın yakında yayımlanacak bilim kurgu romanı Mickey7’ı uyarlamaya niyetli olan Güney Koreli sinemacı, başrol için Robert Pattinson ile görüşmeleri sürdürüyor. Projede parmağı bulunanlar arasında Warner Bros. ve Brad Pitt’in yapım şirketi Plan B de var.


Bahsi geçen kitap, buzdan bir gezegen olan Niflheim’in kolonileştirmesi için yapılan keşif gezisinde yer alan Mickey7’ın öyküsünü takip ediyor. Oldukça tehlikeli görevlerde tercih edilen Mickey7 ne zaman ölse, anıları bozulmadan yeni bir bedene aktarılıyor fakat altıncı ölümünün ardından bir uyanış yaşamaya başlıyor. 2022 içinde yayımlanacak romandan ilham alıyor olsa da -Bong Joon-ho’nun uyarlamalarla ilgili geçmiş deneyimleri göz önüne alındığında- filmde kaynak materyalden oldukça farklı bir sonuç çıkması da olası.

Yönetmenin Oscar ödüllerini silip süpürmesinin ardından uzunca bir süre yeni proje arayışlarında olduğu, bir sonraki adımını planladığı bilinmekte. Geçtiğimiz aylarda Ashton’ın yayımlanmamış kitabının müsveddesi kendisine iletilmiş ve ilgisini çekmesinin ardından oyuncu arayışlarına başlanmış. Hollywood’da çalışan, 30’lu yaşlardaki birçok aktörle görüşmeler ayarlasa da yönetmenin en çok Pattinson’dan etkilendiği, rol için mükemmel olduğunu hissettiği söyleniyor.

Bu sene vizyona girecek The Batman ile Kara Şövalye’ye hayat vermiş en genç oyuncu olacak Robert Pattinson için yakın gelecekte başka bir proje gözükmüyor. Claire Denis, Werner Herzog, David Cronenberg, Safdie Kardeşler, Robert Eggers ve Christopher Nolan filmlerini sığdırdığı parmak ısırtan kariyerine bir Bong Joon-ho projesi elbette çok yakışacaktır. 

Öte yandan Bong Joon-ho’nun gündemindeki tek proje, bu roman uyarlaması değil. Parasite’ın HBO’da yayımlanacak mini dizi uyarlaması için Adam McKay (Don’t Look Up, Succession) ile yapımcı koltuğunda yer aldığı; ayrıca bel fıtığından muzdarip bir balığın odağında, derin sulardaki canlılarla insanlar arasındaki çatışmayı odağına alacak animasyonu için çalışmalarını sürdürdüğü biliniyor.