Romanlardaki yerler ve hikâyelerin illüstratif bir uyarlaması: “TLV: Buradasın”

10 Ekim Çarşamba günü Bant Mag. Havuz’da ziyarete açılacak ve 15 illüstrasyon sanatçısının çalışmalarını bir araya getirecek TLV: Buradasın sergisinin küratörü Yuval Saar, sergi öncesinde sorularımızı yanıtladı.

Yuval Saar, 11 Ekim Perşembe günü saat 11:30’da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fındıklı Kampüsü Güzel Sanatlar Fakültesi’nde bir konuşma gerçekleştirecek.

Röportaj: J. Hakan Dedeoğlu

Yuval Saar
Yuval Saar

TLV: Buradasın serginin küratörüsün. Bu serginin arkasında yatan fikrin çıkış noktası neydi ve sergide yer alan 15 sanatçıyı seçmende belirleyici rol oynayan faktörler nelerdi?

Serginin fikri hayali hikâyelerin geçtiği yerlerin gerçek fotoğraflarını gösteren bir aplikasyondan geldi aslında. Biz de işi farklı bir boyuta taşıyıp romanlarda adı geçen yerlerin, karakterlerin, hikâyelerin illüstratif bir uyarlamasını göstermek istedik. Ayrıca proje yapım aşamasında, tüm sanatçıların benzer bir soru ile baş başa kaldıkları fark ettik. Bir illüstrasyonu, yönümüzü bulmayı sağlayan, kentsel  şehrin haritası haline getiren şey nedir? Göze tanıdık gelen mazgal yapılı sokaklar mı? Herkese tanıdık gelen meşhur binaların eklenmesi mi? Sokak isimlerinin belirgin kullanımı mı?

Tüm projelerimde farklı sanatçılarla çalışmayı severim; tanınmış isimlerin yanı sıra genç ve yeni yükselen isimlerle mesela. Ayrıca, İsrailli illüstratörlerin çeşitliliğini de vurgulaması için mümkün olduğunca farklı disiplinlerden sanatçıları dahil etmeye çalışırım. Manuel ve dijital, alaycı ve ciddi, absürt ve gerçekçi, renkli ve monokrom, minimal ve ifadeci…

Tel Aviv sanat, illüstrasyon ve sokak sanatı sahnesini biraz tarif edebilir misin bize? Senin de dahil olduğun bu sahnenin artı ve eksilerini söyleyebilir misin?

Bence, bu yıl beşincisi düzenlenecek olan Tel Aviv Illustration Week etkinliği sanat sahnesinin en önemli anlarından biri. Bünyesinde 50 farklı sergi olacak. Sanat sahnesinin başka önemli bir anı ise genç yetenekler arasında her yaz düzenlenen mezuniyet sergileri. Yaşadığımız sorunlar ise, sanırım bir çok yer ile aynı; bütçe eksikliği ve illüstratörler için sergi alanlarının az olması.  

Orit Bergman
Orit Bergman
Amit Trainin
Amit Trainin

Tel Aviv illüstrasyon sahnesinin tanımlayan karakteristik özellikler neler?

Çağdaş, çeşitli, ince işlenmiş, eğlenceli, akımların ve dünyada olup bitenlerin farkında olmak ve dijital çağdan ve yeni medyalardan korkmamak.  

Tanınmış bir grafik tasarımcı ve bu alanda bir yazar olarak, son zamanlarda favori dergi ve web sitesi tasarımları neler oldu?

Daha tanınmış isimlerden bahsedecek olursam; New York Times dergisinin basılı versiyonunda yaptığı işleri beğenmemin yanı sıra dijital kanadında da yaptıkları projelerin tipografisi ve tasarımı da çok iyi. Ayrıca geçenlerde Asyalı bir tasarım dergisine denk geldim, ismi Design Anthology, çok beğendim.

The Tel Aviv Illustration Week / Tel Aviv İllüstrasyon Haftası’nın arkasında yatan fikir neydi? 5. yılını kutlayacak etkinlik amacına ulaştı diyebilir misin?

Aslına bakarsan böylesi bir etkinliği başlatmak gibi bir fikri ya da hayalim yoktu. Altı yıl önce küratör olarak ilk sergim üzerine çalışmaya başladım. Aslına ufak, güzel bir sergi olacaktı ama sergiye katılımı için açık bir çağrı yayınladığımda o kadar çok iş geldi elimde ne yapacağımı bilmediğim tonlarca iş oldu bir anda. Bunun ufak bir sergiyle bitemeyeceğini anlayıp sonraki sene Tel Aviv İllüstrasyon Haftası’nı hayata geçirdim. Ortaya çıkan sonuçtan ötürü çok mutluyum. Farkında olmadan sanatçılar ve illüstratörler için yeni bir platform yaratmış ve onlara yeni işler yaratabilmeleri için cesaretlendirmiş oldum. Ve bunun son derece heyecan ve mutluluk verici olduğunu söyleyebilirim.