Rough Trade, 2019’un en iyi albümlerinde karar kıldı

Rough Trade, geride bırakmaya yaklaştığımız 2019 yılının müzikal değerlendirmesini tamamladı. 2019’un onlara göre en iyi albümleri sıralamasını “Listemizdeki her bir albüm sıra dışı. Her zamanki gibi bu kadar olağanüstü ve çeşitli müziklerin yayılmasına katkı sunabildiğimiz ve onlarla iş birliğinde bulunabildiğimizden ötürü çok memnunuz.” açıklamasıyla yayınladılar.

Rough Trade, seçkisindeki Top 10 albümü her biri için özel plak baskıları yaparak öne çıkaracak. Sınırlı sayıdaki bu özel baskılar ekstra materyal barındırmanın yanı sıra renkli plaklarla çekici kılınacak.

Rough Trade’in 2019’un en iyi 10 albümü seçkisi, sene ortasında hazırladığımız 20 albümlük müzik raporuyla da ortak işler barındırıyor. Haydi Rough Trade’in 2019 Top 10 listesinde yer alan albümlere her birinden yayınlanan tekliler eşliğinde kulak kabartalım. 10’la yetinmeyip Top 100 listesine bakmak isteyenler buraya tıklayabilir.

Fontaines D.C. – Dogrel
Partisan

Dublinli beşli ilk albümüyle punk’ı geri çağırarak hızlı bir yükseliş yakaladı.

Weyes Blood – Titanic Rising
Sub Pop

Natalie Mering, Sub Pop etiketiyle yayınladığı ilk albümü iklim krizini merkezine alıyor.

Angel Olsen – All Mirrors
Jagjaguwar
Angel Olsen’ın bu dördüncü albümü onun inceliklerle bezeli dramatik tavrının zirve yaptığı bir iş.

Little Simz – Grey Area
Age101
İngiltere’ninhararetli rap sahnesinin son yıllardaki en dikkat çekici isimlerinden Little Simz’in Britanya’da siyah olmayı ya da toplumsal cinsiyet politikalarını araştıran tınıları bağımlılık yapan türden.

black midi – Schlagenheim
Rough Trade
Bant Mag.’ın sene ortası müzik raporunun da gözdelerinden olan Schlagenheim, gürültüyü işleyiş biçiminden parçalar içindeki beklenmedik kırılmalara, sert bir tokat etkisi yaratıyor.

Sleaford Mods – Eton Alive
Extreme Eating
İngiliz ikili kariyerinin beşinci, kendi plak şirketi aracılığıyla gelen ise birinci albümünde dinleyiciyi muazzam bir mizah anlayışıyla karşılıyor.

Cate Le Bon – Reward
Mexican Summer
Yeni Deerhunter albümünün de prodüktörü olan Galli müzisyen, beşinci albümünde çağının özel şarkı yazarlarından biri olduğunu ispatlıyor.

Vanishing Twin – The Age of Immunology
Fire
Müzikal olarak herhangi bir kategoriye sokmanın pek mümkün olmadığı The Age of Immunology’nin 2019 yazını hatırlatacak albümlerden biri olacağı bizce de aşikâr. Grupla yaptığımız röportajı buradan okuyabilirsiniz.

Ex:Re – Ex:Re
4AD / Glassnote
Daughter grubunun solisti Elena Tonra’nın ilk solo çalışması ve sanatçının battaniye gibi saran sesiyle bütünleyici bir “ayrılık albümü” olarak kayıtlara geçiyor.

The Comet is Coming – Trust in the Lifeforce of the Deep Mystery
Impulse!
Yeni nesil caz sahnesinin kilit figürlerinden Shabaka Hutchings’i Soccer96 ile sonik güç birliğini yeni ufuklara taşındığı çok çarpıcı bir albüm. The Comet is Coming 21 Kasım’da Babylon’da çalacak.

Giriş fotoğrafı: ES Magazine