Rush’ın ikonik davulcusu Neil Peart’in ardından...

“Davul çalmanın temelini dayanıklılık oluşturur; bu bir sürat koşusu değildir”. – Neil Peart

Progresif rock müziğin yol gösterici gruplarından Rush’ın ikonik davulcusu Neil Peart, 7 Ocak’ta 67 yaşında, üç yıldır mücadele ettiği beyin kanserine yenildi. 45 yıllık Rush serüveninde yaptıklarıyla sonraki jenerasyonların en büyük ilham kaynaklarından biri olan Kanadalı müzisyenin ölümünün ardından birçok müzisyen ve gruptan saygı duruşu paylaşımları ve özel anmalar geldi. 

Davulculuğunun yanı sıra Rush’ın baş söz yazarı da olan Peart, bilim kurgu, fantezi ve felsefeden beslenerek evrensel mesajlar barındıran klasik şarkılara hayat verdi. Peart’in yazım hayatı, çeşitli bilim kurgu romanları ve seyahatlerini ve kişisel deneyimlerini kaleme aldığı kitaplarla genişlemişti. 

“Sadece bir araya getirilmiş cümlelerden oluşan şarkı sözlerini sevmiyorum. Akış sırasında yazılmış ya da halihazırda bestelenmiş bir şarkı üzerine beş dakikada yazılmış sözleri de…” – Neil Peart

Neil Peart’in ölümünün ardından Foo Fighters’ın sosyal medya hesaplarından bir mektup paylaşan Dave Grohl, “2112”yu ilk kez dinlediği zamanı anlatıyor ve ekliyor: “Gençtim ve müzikte ilk kez davulcuyu dinlediğimi fark etmiştim.”

Beach Boys efsanesi Brian Wilson da paylaşımında Neil Peart’in çok genç yaşta hayatını kaybettiğini ve döneminin en iyi davulcularından biri olduğunu belirtti.

Bas virtüözü Billy Sheehan da başsağlığı mesajını tüm Rush hayranlarına yönlendirdiği paylaşımında Neil Peart’in dünyada bıraktığı izin müziği ve davulculuğundan çok daha fazlası olduğunu vurguladı.

Eski Dream Theater davulcusu Mike Portnoy da Peart’le çekilmiş fotoğraflarını paylaştığı Tweet’inde efsanevi davulcunun her zaman en büyük kahramanı olacağını söyledi.

Metallica da sosyal medya hesaplarından Rush klasiği “Tom Sawyer”a Kirk Hammett – Rob Trujillo ikilisinin yaptığı cover’ı paylaştı.

Skid Row solisti, Kanadalı müzisyen Sebastian Bach da pikabında bir Rush albümü döndürerek paylaştığı kısa mesajında “Bir aile ferdi daha gitti” cümlesine yer verdi.

Neil Peart’in ardında bıraktığı miras, daha nice jenerasyonu etkilemeye devam edecek. Yalnızca müzisyenliğiyle değil, toplumsal konularda aksiyon almaktan çekinmemesiyle de örnek bir figür olacak. Bir türe, akıma ruhunu vermiş kahramanlardan biri olan Neil Peart, vedasının ardından etrafımızı saran Rush nostaljisi hakkında çok da iyi şeyler düşünmezdi muhtemelen…

“Başka insanların müzikleri ya da kendi müzikleriniz hakkında nostaljik hissetmek hayatının durumu ya da gelecekteki ihtimaller hakkında korkunç bir tablo çıkarıyor. İster radyo programı ister arkadaş sohbeti olsun, böyle bir yaklaşıma tahammül edemiyorum.” – Neil Peart