Rusya’nın Eurovision şarkısı translarla dayanışma içinde

2020 Eurovision Şarkı Yarışması’na katılacak şarkılar birer birer belirlenmeye başladı. Kimi sanatçıların politik mesajlar vererek dünya barışına, insan haklarına dikkat çekmeyi tercih ettikleri şarkılarının yanı sıra kimi sanatçıların da özellikle pop müzik kültürünü çeşitlendirecek veya hareketlendirecek şarkılarının seslendirildiği bir platform olma özelliğindeki Eurovision sahnesinde bu yıl trans haklarına da dikkat çekilecek. 

Rusya’dan katılacak pop punk grubu Little Big, seslendireceği “Uno” şarkısıyla translarla dayanışma içinde olduğunu ilan ediyor. Şarkı, trans haklarını savunurken Çeçenya’nın eşcinsellere uyguladığı işkence, tasfiye ve nefret suçlarını da eleştiriyor.  “Uno” klibiyle birlikte 12 Mart Perşembe günü yayınlandı. Özellikle Çeçenya lideri Ramzan Kdyrov’un trollendiği klipte coşkulu ritme, parlak pantolonlarla abartılı saç ve makyajlar eşlik ediyor. Disko temasıyla hazırlanan klipte Kadyrov’u hedef alan dansçının mükemmel dans figürleri de şarkıyı ve klibi daha eğlenceli hale getiriyor. 

24 milyondan fazla izlenen klibiyle şarkının şimdiden favori olacağı ve ilk beş arasına gireceği konuşuluyor. Peki Çeçenya’da uygulanan eşcinsel tasfiyesi nedir? Çeçenya’da LGBTİ+’lar uzun süredir devam eden nefret suçlarına maruz bırakılıyor. LGBTİ+ olmanın tabu olduğu Çeçenya’da eşcinsel erkekler çeşitli baskınlarla cezaevlerine kapatılıyor ve işkenceye maruz bırakılıyor. Hatta bugüne kadar resmi rakamlara göre üç LGBTİ+ aktivist ise öldürülmüş. 

Çeçenya’daki LGBTİ+ tasfiyesini anlatan David France’ın yönetmenliğinde Welcome to Chechnya adlı bir belgesel çekilmiş, Berlin Queer film Festivali’nde gösterilmişti. Belgesel, Teddy Awards 2020’de de en iyi aktivist yapım ödülünü almıştı. Hâlâ yaşatılan bu ayrımcılığa ve şiddete dikkat çekmek isteyen Little Big grubu, klibi trans haklarına da dikkat çekmek ve translara yalnız olmadıklarını hissettirmek için çektiklerini söylüyor.

Bu sene Rotterdam’da yapılması planlanan Eurovision Şarkı Yarışması’nın corona virüsü sebebiyle iptal edilmesi ya da dijital ortamda gerçekleşmesi ihtimalleri konuşuluyor.

Yazı: Işıl Saykan