Ryan Murphy evreni dur durak bilmeden genişliyor

American Crime Story’nin Bill Clinton ve Monica Lewinsky ilişkisinin perde arkasını işleyecek 3. sezonu Impeachment’dan ilk fragman henüz teşrif etmişti ki yaratıcısı Ryan Murphy cephesinden taze havadisler gündemimize yerleşti. Dizinin haklarını elinde bulunduran FX’in, -rekor bir meblağda anlaşma yaparak- üretimlerini bir süredir Netflix çatısı altında gerçekleştiren Murphy’den vazgeçmeye niyeti yok anlaşılan. 

Televizyon Eleştirmenleri Derneği’nin etkinliğinde konuşan FX yetkilileri, bilgi yağmurunu andıran kimi açıklamalarla hem heyecan dozumuzu arttırdı hem de haklı şüphelere vesile oldu. Dediklerine göre 2 yeni proje için düğmeye basılmış: American Sports Story ve American Love Story

American Sports Story, bir spor figürünün yer aldığı önemli bir olaya odaklanırken öyküyü birden fazla perspektiften anlatan, antolojik bir dizi olarak tanımlanıyor. Gladiator: Aaron Hernandez and Football Inc isimli podcastten ilham alan ilk sezonu, NFL süperstarı Aaron Hernandez’in intiharla sonuçlanan çalkantılı yaşamını ekranlara aktaracak. Senaryo, The Americans ekibinden Stuart Zicherman’e emanet.

American Love Story ise dünyanın ilgisine mazhar olmuş, kapsamı geniş gerçek aşk hikâyelerinden oluşan, antolojik bir dizi olarak duyuruldu. İlk sezonun merkezinde John F. Kennedy Jr. ile Carolyn Bessette arasındaki çalkantılı ilişki olacak. Evlilikleri Amerikan medyası tarafından yıpratılmış, kariyerlerinin oluşturduğu baskılar ve aile içi anlaşmazlıklar da tuz biber olmuştu.

Haberler bunlarla da bitmiyor. American Crime Story’nin 4. sezonun -son olarak Halston dizisinde işlenen- Studio 54’u mesken tutacağını kesinlik kazandı. Meşhur gece kulübünün işletmecileri Steve Rubell ve Ian Schrager’ın vergi kaçakçılığından hüküm giymelerine uzanan serüvenlerini izleyeceğiz. Ayrıca American Horror Stories’in 2, American Horror Story’nin ise 13. sezona kadar onay aldığını ekleyelim.

Seri üretime geçilmesiyle Ryan Murphy yapımlarının kalitesinde gözle görülür bir düşüş yaşandığını bir süredir gözlemliyoruz. Dolayısıyla açıklanan tüm bu projeler, kafalarda kocaman bir soru işareti doğurmuyor değil.