“Sailor Moon Eternal The Movie”den ilk fragman

Güçlü kadın kahramanları, cinsel ayrımcılığa karşı duruşu ve kahramanlarının göz alıcı stilleriyle Sailor Moon; 90’ların efsane anime dizisi olarak hafızalara kazınmıştı. Orijinali Naoko Takeuchi’nin mangasından uyarlanan yapımın 20. yıl dönümü anısına 2014’te yeni bir seri hazırlanmış, Toei Animation tarafından aslına daha sadık bir biçimde yaratılan Sailor Moon Crystal isimli yapım 3 sezon olarak 2016’ya dek yayımlanmıştı.

Karanlık Krallık, Kara Ay, Sonsuzluk, Hayal ve Yıldızlar adında 5 arktan oluşan projeye 4. sezon yerine, Hayal arkı için çekilecek iki film tasarlanmıştı. Bu yılın başlarında Japonya sinemalarında vizyona girmesinin ardından, filmlerin hakları Netflix tarafından alındı ve 3 Haziran’da küresel çapta erişime açılacağı açıklandı. 

Hikâye şu şekilde özetlenmekte: “Tam Güneş tutulmasının ardından karanlık bir güç Dünya’yı örttüğünde, dağılmış olan gezegen savaşçıları yeniden bir araya gelip ışığı geri getirmelidir.”

Sailor Moon’a kısa bir bakış

14 yaşındaki Usagi Tsukino’nun bir gün Luna adında siyah bir kediyle karşılaşmasıyla başlayan öykü; Luna sayesinde bir takım özel güçler kazanarak Ay Savaşçısı’na dönüşen kahramanımızın, Güneş Sistemi’ni düşmanlardan korumakla görevlendirilmesiyle şekilleniyordu. Bu amacı gerçekleştirmek ve efsanevi Gümüş Kristal’i bulmak için gezegen savaşçıları takımını kuran kahramanımıza, maceralarında Smokinli Şövalye de eşlik ediyordu. Yönetmenliğini Chiaki Kon’un, senaryosunu ise Kazuyuki Fudeyasu’nun üstlendiği yeni projede ise ekibin aynı amaç uğruna Ölü Ay Sirki’nin lideri Kraliçe Nehelenia ile olan mücadelesini izleyeceğiz.

Projenin Netflix çatısı altında yayımlanmasıyla ilgili ise iki taraftan çeşitli açıklamalar geldi. Comic IP Geliştirme Ekibi Genel Yayın Yönetmeni Fumio Osano, “Bu zorlu zamanların ortasında, izleyicilerin bu aşk ve adalet hikâyesini izleyerek cesaret ve umudu hissetmesi bizim için en büyük mutluluktur.” dedi. Netflix İçerik Edinme Müdürü Ema Hirayama ise, filmlerin platformun zengin anime listesine katılmasının ve bu inanılmaz öyküyü dünyanın dört bir yanındaki hayranlarla paylaşacak olmanın, gerçekleşen bir hayalleri olduğunu söyledi.

Yazı: İlayda Güler