SALT’dan iklim krizine dikkat çeken film seçkisi: “Bu son şansımız mı?“

SALT‘ın iklim değişikliğinin insana ve dünyaya etkilerine dikkat çekmek amacıyla düzenlediği gösterim programı “Bu son şansımız mı?” 26 Nisan’dan 4 Temmuz’a kadar sürecek. Programda iklime dair sorular soran, aciliyet gerektiren meselelere odaklanan, geleceğimiz için olası çözümleri araştıran ve toplumsal farkındalık oluşturan yapımları (ücretsiz) izleyebileceğiz. Seçkide Güney Afrika, Norveç, Fransa, Kanada, Bolivya ve Balkanlar’dan 10 belgesel film bir arada. Gösterimler 2019 yapımı One Table Two Elephants filmiyle 26 Nisan’da başlıyor.

Seçkideki filmler insan, hayvan, doğa ve şehrin uyum içerisinde nasıl bir arada var olabileceği sorusuna yanıt aramakta. Bir gençlik grubu dans ve müzik aracılığıyla şehirlerinin ekolojik yapısını korumaya çalışırken, bambaşka bir coğrafyadan bir topluluk köklerine sahip çıkarak, geleceği inşa etmenin yollarını arıyor. Büyük Okyanus’un ortasında küçük bir ada ülkesinin verdiği iklim mücadelesi, dünyanın diğer ucunda karşılık buluyor. Bireysel, toplumsal ya da kurumsal olması fark etmeksizin; bugün yaptığımız seçimlerin yarınımızı tayin edeceği bilinci giderek artıyor.

Her filmin bir hafta boyunca saltonline.org’da erişime açılacağı programın, iklim ve ekolojik kriz üzerine düşünmeyi ve tartışmayı teşvik eden bir konuşma serisiyle sürmesi planlanıyor. Bilim insanları, akademisyenler, araştırmacılar ve sivil toplum örgütü temsilcilerini buluşturacak bu sohbetler; kasım ayında, İskoçya’nın Glasgow şehrinde toplanacak Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı ile eş zamanlı yapılacak gibi.

Detaylara ve programa buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı: Elif Acun