Samimiyet, heyecan ve mutluluk: Lesli ile Stand Up

Lesli Karavil’in stand up gösterisi BluTV’de erişime açıldı. 1 saatlik performans, pijamaları çekip rahat pozisyon alınarak karşısına geçilmeyi bekliyor. Bir yandan oyunculuk kariyerini de sürdüren Karavil’e stand up şovuna dair merak ettiklerimizi sorduk.

Çocukluk yıllarından, ileride komediyle ilgileneceğini sezdiren bir anı

Annemlerle masadayız. Hepsi kendi dünyasında. Onlara komik hikâyeler anlatıyorum. Anlattığımda hepsi her şeyi bırakıyor beni dinler oluyor. Annem çok gülüyor, babam da annemin her şeye gülmesi ile dalga geçiyor ama babamın da ilgisi bende. Ablam biraz kızgın ilgi benim üstümde olmasından ama benim için durum çok keyifli.

Güldürdüğümde aile bir arada ve ben göz önündeyim. Bu yöntem işliyor. Bu yöntemi geliştirmek iyi fikir…

Stand up şovlarını yaratırken ilgilendiğin referanslar

Yaşamın kendisi, hayatta geçtiğim evreler, bu evrelerin zorluklarına farklı bir bakış açısı ile bakma çabam. Stand up şovlarım kendi yaşamımdan ve karşılaştığım absürt durumlardan çıkıyor genelde. Ben yaşıyorsam binlerce kişi de benzer hisleri yaşıyordur. Konular değişir ama hissettiğimiz duygular hep aynıdır. Korku, güvensizlik, ezilme, başarı çabası içinde başarısızlıklar…

“Kadınlar güldüremez” safsatasına dair başından geçmiş gerçek bir hikâye

Net bir anı hatırlamıyorum ama sık sık karşılaştığım cümle; “Sen güzelsin komik olamazsın.” Nedense komiklik kadına ait olamaz gibi bir algı var. Ait olursa da ancak çekici olmayan bir kadındır diye düşünüyorlar herhalde. Ama insanlar hep bir şeyler düşünür. Onun için ne çok beğenilmek ne de hiç beğenilmemenin bir değeri yok. Sadece yapmanın bir değeri var benim için…Yapmanın içinde de daha iyi yapabilmenin yollarını keşfetme yolculuğu…

Şovunu daha önce görmemiş olanların izlemeden önce bilmesi gerekenler

Bilmesi gereken bir şey yok. Hatta hiçbir şey bilmeden seyretseler daha çok eğlenirler. 

Lesli ile Stand Up’ın izleyene hissettireceği üç duygu

Samimiyet, heyecan ve mutluluk.

Lesli Karavil’i tanımlayan üç kelime  

Komik, hızlı ve yaratıcı.

Şov yazma sürecinde ihtiyaç duyduğun ortamın tanımı

Kendi başıma hiçbir şey yapmadan evimde durmam gerekiyor. Hiçbir şeyle kafamı dağıtmadan durmam. Aldığım notları gözden geçirmem. Onları yazıya dökebilmem. Arkadaş, sevgili, aile, dost vs. ile ilgilenmemem. Kendi başıma vakit geçirmem ve bu süre içinde araştırma yapıp notlar almam bana iyi geliyor. Bir sonraki adım yakın arkadaşlarımla yazdıklarımı değerlendirmem oluyor.

Yaratıcı anlamda tıkanıklık yaşadığında başvurduğun bir metot / tavsiye

Her şeyden önce dert etmemek. Not almaya devam etmek. Kendime daha çok vakit ayırmak. Kendimi farklı şeylerle sürekli dağıtmamak. Her gün sabah kalkar kalkmaz üç sayfa yazmak. Ne yazdığım önemli değil. Sadece geleni yazmak… Sessizlik. Çizgi film seyretmek. 

Şovunu hayal ederken aklında dolanan başka şovlar/film ya da diziler

Tabii ki yabancı stand-up şovları seyrediyorum ama size net şunları seyrediyorum, şu filmlerden etkilendim, diyemem. Tabii ki aklımda hep yeni materyal üretmek var. İlgimi çeken şov ve dizilerden notlar alıyorum. Bazen seyrettiğim şeyin işlenişi hoşuma gitmiyor ama konu hoşuma gidebiliyor. Bu konuyu nasıl daha iyi işlerim diye düşünüyorum, kendime soruyorum.

Stand-up gösterilerinde herkesin bir stili var ve bu harika. Bende kendime göre bir yolculuk yapıyorum.

Şovunu izlerken tüketilmesini önerdiğin yiyecek/içecek

Mahalledeki Kral büfeden eve sipariş: pijaman üstünde, sosisli sandviç ve ayran.


Yükleniyor...