Ne izlesek: “The Father”, “Sex Education”, “Star Wars: Visions” ve diğerleri

Vizyon takviminden ve farklı platformların kataloglarından bu haftalık film, dizi, belgesel ve şov tavsiyelerimiz. Seçkimizde ilk kez gösterileceklerin yanı sıra dijital servislere yakın zamanda eklenmiş, hâlâ izlememiş olabileceğiniz yapımlar da var.

VİZYON
The Father
(17 Eylül)

Nedir: 80 yaşında, biraz huysuz, ısrarla yalnız yaşamak isteyen ve kendisine önerilen tüm yardımcıları geri çeviren biri Anthony. Demansla mücadele ediyor. Kızı artık günlük ziyaretlerini yapamayacağı ve Anthony’nin gerçeklik algısı sarsılmaya başladığı için, bir yardımcı bulmak zorunlu hâle geliyor. Anthony Hopkins’den Oscar ödüllü bir performans…

Neye benzer: Kaynak materyal, büyük sükse yaratan aynı isimli tiyatro oyunu. Ayrıca Amour, Away From Her, Still Alice

Kimler var: Tiyatro sahnelerinde oldukça alkış toplayan bir yetenek olan Florian Zeller, iddiasını yedinci sanatta da devam ettiriyor. Kurduğu kadroda Olivia Colman, Mark Gatiss, Imogen Poots, Olivia Williams gibileri var.

Mila / Apples
(17 Eylül)

Nedir: Yunan Tuhaf Dalgası’nın son örneklerinden Mila, kendini -ani hafıza kayıplarına sebebiyet veren- küresel bir salgının ortasında bulan ve yeni anılar yaratmaya çalışan bir baş karaktere sahip. Aris, geçmişini hatırlamayan, herhangi bir yakınına ulaşılamayan hastalara kimlik kazandırma amaçlı bir program kapsamında tedavi görüyor.

Neye benzer: Yönetmen Christos Nikou’nun bir dönem Yorgos Lanthimos’un reji asistanı olduğunu söylesek, beklentiler şekillenir sanıyoruz.

Kimler var: Yunanistan sinemasının son birkaç yılını yakından takip edenler için tanıdık simalar; Aris Servetalis, Sofia Georgovassili, Anna Kalaitzidou, Babis Makridis…

PRÖMİYER
Sex Education – 3. sezon
(Netflix, 17 Eylül)

Nedir: Lise komedisi formatından aşina olduğumuz basmakalıp anlatıları yıkıp zengin karakterler dinamikleri ve başarılı oyuncu performanslarıyla, taze olduğu kadar kapsayıcı bir perspektiften ele alan Sex Education için ders zili çaldı. Yeni bir yıldayız. Otis, sıradan ergen hayatına devam ederken Eric ve Adam ilişkilerinde yeni bir döneme giriyor, Aimee ise feminizmi keşfediyor.

Neye benzer: Easy, The End of the F***ing World, Skins, Please Like Me

Kimler var: Diziye bu sezon dâhil olan isimler arasında Jemima Kirke ve Jason Isaacs var. Ekipten Asa Butterfield (Otis), Ncuti Gatwa (Eric), Aimee Lou Wood (Aimee) ve Mimi Keene (Ruby) ile yaptığımız video röportaj hemen şuradan izlenebilir.

BUNLAR DA VAR!
Gözden kaçmasın

The Morning Show – 2. sezon 
(Apple TV+, 17 Eylül)

Medya politikaları, sistematik taciz, istismar kültürü gibi mühim başlıklara değinen dizi; bir televizyon kanalının sabah bülteni üzerinden camianın perde arkasını anlatmaya devam ediyor.

Star Wars: Visions 
(Disney+, 22 Eylül)

Star Wars külliyatından ilham alan antoloji; evrene dair farklı hikâyeler anlatan, 7 farklı Japon anime stüdyosundan çıkmış, 9 farklı kısa filmden oluşmakta.

Everybody’s Talking About Jamie 
(Amazon Prime, 17 Eylül)

Gerçek bir hikâyeden esinlenerek yaratılan yapım, İngiltere’nin kuzeyindeki bir banliyöde yaşayan ve bir drag queen olmayı hayal eden 16 yaşındaki Jamie New’in hayatına odaklanıyor.

Chicago Party Aunt 
(Netflix, 17 Eylül)

Bir parodi Twitter hesabından yola çıkan animasyon dizide yetişkinliğin sorumluluğundan kaçan Diane Dunbrowski’nin yolu Chicago’dan gerçekçi karakterlerle kesişiyor.

BONUS: Steve McQueen’den Black Power: A British Story of Resistance, Subnormal: A British Scandal ve Uprising

(Amazon Prime Video, 17 Eylül)

5 bölümlük antoloji serisi Small Axe ile televizyon dünyasına güçlü bir giriş yapan Steve McQueen, yapımcı koltuğunda yer aldığı, Siyahların hak mücadelesine dair 3 belgesel filmle karşımızda. Uprising, Birleşik Krallık’taki ırk ilişkilerinin tanımlanması konusunda tarihi öneme sahip trajik olaylar ve etkileriyle ilgileniyor. Black Power: A British Story of Resistance, Black Power Hareketi’nin nasıl başladığına ve mücadeleye odaklanırken; Subnormal: A British Scandal, 60 ve 70’li yıllarda Siyah çocuklara normalin altında bir zeka seviyesine sahip oldukları ön kabulüyle eğitim vermiş İngiliz sistemini ifşa ediyor.

*Je suis Karl (Netflix, 23 Eylül)

*Dear White People – 4. sezon (Netflix, 22 Eylül)

*New Amsterdam – 4. sezon (beIN CONNECT, 22 Eylül)

*Tata muta muntii / The Father Who Moves Mountains (Netflix, 17 Eylül)

*The Lost Symbol (beIN CONNECT, 17 Eylül)

*The Wonder Years (ABC, 22 Eylül)

*He-Man and the Masters of the Universe (Netflix, 16 Eylül)

*Teenage Euthanasia (Adult Swim, 19 Eylül)

*BAC Nord / The Stronghold (Netflix, 17 Eylül)

*Intrusion (Netflix, 22 Eylül)

*The Conners – 4. sezon (ABC, 22 Eylül)

*Doom Patrol – 3. sezon (HBO Max, 23 Eylül)

*The Toolbox Killer (Peacock, 23 Eylül)

*Monsters Inside: The 24 Faces of Billy Milligan (Netflix, 22 Eylül)

*Jaguar (Netflix, 22 Eylül)

*The Harper House (Paramount+,16 Eylül)

*Squid Game (Netflix, 17 Eylül)

Hâlâ izlemediyseniz

*Swallow (BluTV, 20 Eylül)

*Été 85 / Summer of 85 (beIN CONNECT, 21 Eylül)

*Siberia (beIN CONNECT, 17 Eylül)

*Hayalimdeki Sahneler (MUBI, 17 Eylül)

*Vox Lux (BluTV, 24 Eylül)

*En duva satt på en gren och funderade på tillvaron (MUBI, 20 Eylül)

*Bab el hadid (MUBI, 23 Eylül)

*The Neon Demon (BluTV, 24 Eylül)

*Come As You Are (beIN CONNECT, 17 Eylül)

*Terminal (BluTV, 24 Eylül)

*Djam (MUBI, 18 Eylül)

*The Grandmother (MUBI, 22 Eylül)

Festivaller, özel gösterimler

*İstanbul Modern’den “Aşk Yeniden” (30 Eylül’e kadar)