Sampa The Great, yeni klibinin gelirini Afrikalı gençlerin akıl sağlığı tedavisine bağışlayacak

The Return ile 2019’un en iyi yabancı albümleri listemizin ikinci sırasında yer alan Sampa The Great, “Time’s Up” şarkısı için bir klip paylaştı. Genç sanatçı, müzik videosundan elde ettiği geliri Pola Psychology merkezine bağışlayarak, Afrikalı gençlerin akıl sağlığı terapilerini karşılayacak. Sampa bu girişiminin amacını “Afrikalı gençlerin/müzisyenlerin, kültürel açıdan elverişli tedavilere kendi toplumlarında, kendi toplumları tarafından eriştirilebilmesine katkı sunmak” olarak açıklıyor ve ekliyor: “Böyle bir zamanda arkadaşlarıma ve Afrikalı komüniteye destek sistemlerine sahip olduklarını ve akıl sağlığımızın önemini hatırlatmak isterim.”

Sampa’nın Melbourne’lü rapçi Krown’un da imzasını taşıyan şarkısının arkasındaki fikir, Avustralya’da müzik sektöründe çalışan iki Afrikalı sanatçının konuşmalarını yansıtmak. Sektörün siyah sanatçılara çoğu zaman kulak asmamasının  sistematik ırkçılığa karşı gelip ötekileştirilen insanların yükünün ve travmalarının her gün şiddetlenmesine sebep olduğunu; akıl sağlığı ve duygusal durumlarına baskı uyguladığını açıklıyor.

Sampa The Great, geçtiğimiz haftalarda Melbourne’deki Black Lives Matter protestolarında da sahne almış, “Final Form” ve “Freedom” parçalarını seslendirmişti. Müzisyenin “Dünyanın dört bir yanındaki sömürge sistemini yıkmalıyız” sözleriyle verdiği birlik mesajları, üretimlerine yansımaya da şüphesiz devam edecek.

Yazı: Cansu Çubukçu