Sanatçı ikilisi ha:ar’ın yeni video yerleştirmesi “The Pendulum” CADAF digital Art Fair’da

Sanatçı ikilisi ha:ar 11 kanallı “The Pendulum” isimli son video yerleştirmesinin ilk gösterimini 5-8 Aralık 2019 tarihleri arasında Miami’de bu yıl ilk defa düzenlenecek olan CADAF Digital Art Fair’de yapacak. Miami Art Basel paralelinde düzenlenecek fuarda ha:ar’ın temsiliyetini, Sevil Dolmacı Art Gallery üstleniyor.

ha:ar, ekranlar üzerinden yaşamaya başladığımız hayatın yine ekranlar aracılığıyla betimlendiği, avangart video sanatına da selam veren soyut figüratif video-yerleştirmeleri “The Pendulum”da İzmir Devlet Opera Balesi bale sanatçıları Aslı Çilek ve projeye danışman olarak destek veren Sertan Yetkinoğlu ile çalıştı. Toplamda 10 senkronize ekrandan oluşan, bir insanın doğum, yaşam ve ölümünün heykelsi bir dans performansı olarak kurgulandığı video yerleştirmede, geçen “zaman”ı da ekranlar arasında gidip gelen bir ışık sarkacı olarak görüyoruz.

İkili videonun kavramsal çerçevesinin anahtarı olarak bir sülalenin yüz yıllık ömrünün anlatıldığı Gabriel García Márquez’in Yüzyıllık Yalnızlık isimli romanından bir bölümü kullanıyor. Aslı Çilek’in metin için ürettiği doğaçlama performansı mocap sistemi kullanarak bilgisayar verisine çeviren ha:ar, verilerin ekranlar arasında sürekli olarak aktığı soyut-figüratif bir veri/simülasyon heykeli üretti. Fuar bünyesinde ikilinin iş akışlarını, kullandıkları yazılımları ve donanımları anlattığı bir de atölye çalışmaları olacak.