Sandman: A Midsummer Night’s Dream için yeni baskı

Yazı: Güven Yalın

Neil Gaiman’ın kült serisi Sandman, 2022’de  yıllar süren bekleyişin hakkını fazlasıyla veren dizi uyarlamasının ilk sezonuyla gündemimize gelmişti. Netflix yapımının ikinci sezonu için geri sayım sürerken, çizgi roman serisinin 19. fasikülü güncel bir baskıya kavuşuyor: William Shakespeare’in de bir karakter olarak belirdiği Sandman: A Midsummer Night’s Dream.

Yazarın Charles Vess ile ortaklaştığı macera, 1991’de World Fantasy Award’a layık görülmüş ve bu ödülü kazanan ilk çizgi roman olarak tarihe geçmişti. Hikâye, daha önceleri de Sandman: Men of Good Fortune sayfalarında görülen Shakespeare’in yazımına ölümsüzlük verilmesi karşılığında Dream için iki oyun yazması üzerine kurulu. Bu oyunlardan ilki de A Midsummer Night’s Dream (Bir Yaz Gecesi Rüyası). Neil Gaiman, hikâyede geçen Titania, Auberon, Puck gibi karakterlerin de izleyiciler arasında olduğu bir prömiyer canlandırıyor.

DC Comics tarafından yeni sürümü 4 Şubat’ta piyasaya çıkacak olan Sandman: a Midsummer Night’s Dream, Eisner ödüllü sanatçı Steve Oliff tarafından modern baskı teknolojilerine uygun şekilde yeniden renklendirilmiş. Oliff’in sürece dair kişisel deneyimlerini aktardığı bir önsöz de mevcut. Orijinal kapak görseli Dave McKean imzası taşıyan macera için Charles Vess yeni bir kapak da tasarlamış.

Bu gelişmelerin ardından Netflix’in 2025’in ikinci yarısında yayımlamayı hedeflediği ikinci Sandman sezonununda da söz konusu hikâyenin yer alacağına yönelik tahminler de yoğunlaştı elbet. Prodüksiyon süreci Kasım 2023’te başlayan yeni sezonda Pose dizisinin Angel Evangelista’sı Indya Moore’u da Delirium rolünde izleyeceğiz.