Haftanın etkinlik rehberi (13 - 19 Nisan)

Haftanın takviminden dikkat çeken konserler, oyunlar, söyleşiler, gösterimler, sergiler ve tavsiyeler.

Şoko Parti
13 Nisan, Blind

Şokopop partileri iki yıl aradan sonra geri dönüyor. ŞokoParti’de sürpriz görseller eşliğinde Q-BRA, Age Reform, 4-i ve Şokopop’un kurucusu Ekim Acun kabin başında maharetlerini sergiliyor. Italo Disco’dan House’a ve Türkçe Pop’a uzanan cayır cayır şarkılarla kurtlarınızı dökmeye hazır olun! Biletler burada.

RSPC – “FFF” Albüm Lansman Konseri
14 Nisan, Salon İKSV

Ağaçkakan ve Armonycoma or slt’den oluşan RSPC, yedi yıl aranın ardından geri döndüğü FFF albümünün ilk konseri için sahnede. Kutlamaya konuklar da katılıyor elbet: Nilipek., Kıvılcım Konca, Çiğ & Oldeaf, çeşitli şarkılar için sahnede olacak. Biletler hemen burada

Düşler, Hakikatler
14 Nisan – 16 Temmuz, Casa Botter

“123 yıl önce inşaatına başlanan, bir dönem uykuya dalan, ölmekle direnen ve bugün uyanan bir bina.” Beyoğlu’nda konumlanan Botter Apartmanı’nın restorasyonu tamamlandı ve ilk sergisiyle 14 Nisan’da kapılarını açıyor. Melike Bayık küratörlüğünde düzenlenen “Düşler Hakikatler” serigsinde Larissa Araz, Mehtap Baydu, Sena Başöz, Orhan Cem Çetin, Cevdet Erek, Ulaş Eryavuz, Ece Gökalp, Berat Işık, Ali Miharbi, Studio Pinprick, Güneş Terkol, Erdem Varol ve Emir Yağmurca’nın işleri görülebilecek.

Konser: Bade Nosa
15 Nisan, Bant Mag. Havuz / Bina

2020 çıkışlı ilk teklisi “Kendim Abla” ile hayatımıza giren ve geride kalan üç yıl boyunca her şarkısıyla duygudan duyguya sürükleyen Bade Nosa, 15 Nisan Cumartesi günü Bant Mag. Havuz / Bina sahnesinde olacak. Detaylar burada.

Dayanışma İçin Müzik: Aga B
15 Nisan, Babylon

İfade gücü yüksek sözleri ve karakteristik flow’uyla 2000 yılından beri yayımladığı kayıtlarla yerli hip hop sahnesinde bir şehir efsanesine dönüşen Aga B, Pozitif’in Dayanışma İçin Müzik serisi kapsamında Babylon sahnesinde. Biletler burada.

Serdar Acar – Bir Yaz Gecesi Rüyası
15 Nisan – 20 Mayıs, Pi Artworks

Doğa manzaraları, özellikle dağlar ve genellikle yüksek tepeli coğrafi oluşumlar, sıklıkla kullanılan servi ve ev imgesiyle, bazen pembe ya da siyah olabilen göl kenarları elbette görünenin ötesinde bir anlam arayışı ve dolaylı bir imayı izleyici için gözler önüne sererken, bireysel bir yorum beklentisiyle hemen her çalışmayı interaktif bir duygu ve düşünce alanına dönüştürür. Serdar Acar’ın ilk kişisel sergisi, ismini William Shakespeare’den ödünç alıyor. Detaylar burada.

Mojave / Canavar
15 Nisan, KargART

Enes Cihan Güvenç, Uluç Beykoz ve Can Doğu Baykan’dan oluşan alternatif rock grubu Mojave ve bu hafta “Ruhum Suçlu” adlı teklisini yayımlayan Ankara çıkışlı müzisyen Canavar, peş peşe Karga Kadıköy’de. Detaylar burada.

Herkes Tek – Dirsek Teması
16 Nisan, Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu

Deniz Tekin’den Gülinler’e, Korhan Futacı’dan Parham A.G’ye, Kardelen’den Görkem Karabudak’a 27 müzisyen dayanışma amacıyla, tek başına sahnede. Etkinlik geliri, İstanbul Vakfı’nın “Büyüt Hayallerini” projesine aktarılacak. Projenin amacı, deprem bölgelerinden İstanbul’a gelen kadın öğrenciler için eğitim bursu sağlamak. Biletler burada. Koltuksuz bilet opsiyonuyla dayanışmayı büyütmek de mümkün. 

Aslı Ildır’la Film 101
17 Nisan, Müze Gazhane

Aslı Ildır yürütücülüğünde düzenlenen Film 101 söyleşi serisinde bu hafta, Klasik Hollywood ve Filmin “Normali”: Konvansiyonel Anlatı Gelenekleri ve Film Biçiminin Ortaya Çıkışı temasını konuşulacak. Detaylar için buraya.

Andréas Lang – Kırık Hatıralar / Broken Memories
18 Nisan – 24 Haziran, DEPO

Üretimlerini yoğun bir araştırma sürecinin ardından konu edinilen bölgelere gidip fotoğraflar çekerek gerçekleştiren Lang, görsel yöntemini “Kırık Hatıralar”da Türkiye’nin geçmişine ve belleğine, tarihin yazılmasına ve üstünün kapatılmasına bakarak uyguluyor. Özellikle geç Osmanlı İmparatorluğu, Ermeni mirası, 1915 olayları ve Cumhuriyet döneminin başlangıcı ile bağlantılı mekânlara bakarak, nelerin hatırlandığı ve nelerin unutulmaya yüz tuttuğu üzerine odaklanıyor. Detaylar burada.

Evlilikten Sahneler
18 Nisan, Zorlu PSM %100 Studio

Yakın zamanda HBO yapımı uyarlamasıyla yeniden gündeme gelen, Ingmar Bergman’ın 1973 tarihli mini dizisi Scenes from a Marriage (Scener ur ett äktenskap); bu kez Versus Tiyatro & Zorlu PSM ortak yapımıyla sahnede. Çevirisini Ece Dizdar’ın, uyarlama ve yönetmenliğini Kayhan Berkin’in üstlendiği; oyuncu kadrosunda Ece Dizdar, Öner Erkan, Kayhan Berkin, Pınar Göktaş ve Naz Buhşem’in yer aldığı oyun için biletler burada.

9. Gençlik Filmleri Festivali
19-21 Nisan, Hatay

Çeşitli üniversitelerden öğrencilerin girişimleriyle düzenlenen “yarışmasız, biletsiz, elemesiz” Gençlik Filmleri Festivali, bu sene Hatay’da deprem bölgesinde sürdürdüğü “Okumuş İnsan Halkın Yanındadır” programının devamı niteliğinde gerçekleşecek. Hatay’da başlayacak üç günlük gösterimlerle yola çıkacak festivalin bu yılki mottosu Neruda’dan bir alıntı: “Halkız Biz Yeniden Doğarız Ölümlerde”. Detaylar için buraya.