Animasyon seri Santa Inc. ile feminist bir Noel masalı

Senarist, yapımcı ve seslendirme sanatçısı olarak görev aldığı Sausage Party ile animasyon dünyasına adım atan Seth Rogen, yanına Sarah Silverman’ı da alarak yeni bir stop-motion dizisini önümüze getiriyor. İkilinin yanında Leslie Grossman, Gabourey Sidibe, Nicholas Braun, Maria Bamford ve Craig Robinson gibi isimlerin seslendirme kadrosunda yer aldığı Santa Inc., sekiz bölümden oluşacak ve 2 Aralık’tan itibaren HBO Max’te erişime açık olacak.

Santa Inc.’de aşina olduğumuz sıcakkanlı, iyi kalpli Noel Baba yerine ağzından küfür eksik olmayan, edepsiz bir karakter görüyoruz. “Noel Baba”lık mertebesinin her nesilde beyaz bir erkeğe geçtiğinin vurgusu çokça yapılıyor. Gazetecilerle yaptığı bir röportaj esnasında kendisinden sonra göreve kimin geleceğinin sorulması, Candy Smalls isimli elfin kafasında bazı soru işaretleri oluşturuyor. 

Silverman’ın karakteristik sesiyle hayat verdiği, Kuzey Kutbu’ndaki en yüksek rütbeli elf olan Candy Smalls, hayallerini gerçekleştirerek bir sonraki Noel Baba olmak istiyor. Çünkü kendisi tüm dünyada, halk üzerinde en çok etki barındıran figürlerden biri. Dünyanın kadın bir Noel Baba’ya hazır olup olmadığını sorgulasa da her şeyi yapmaya hazır görünüyor öte yandan . Öyle ki mevcut Noel Baba da dâhil olmak üzere, Kuzey Kutbu’ndaki diğer erkekler gibi cinsiyetçi ifadeler kullanarak herkesi bu pozisyon için yeterli olduğunu ikna etmeye çabalıyor.

HBO Max’in feminist Noel animasyon serisinin fragmanı hemen aşağıda.

Yazı: Elif Çelik