Şarkı şarkı: KARDELEN ve HABİBİ albümü

KARDELEN ilk uzunçalarında; R&B ve pop elementlerini oryantal ritimler, mistik dokular ve kadife yumuşaklığındaki vokalleriyle süslüyor. Dinleyeni duygudan duyguya savurduğu yolculuğunda yanına Artz, Evdeki Saat, Mabel Matiz, Tolga Akdoğan gibi müzisyenleri de alıyor. Aşka, yaşamaya dair hevesini daima diri tutan, tutkulu bir kutlama gibi tınlıyor HABİBİ. 

Albümün lansman konseri için de artık günleri sayıyoruz. 29 Şubat’ta Babylon sahnesinde gerçekleşecek ilk HABİBİ konserinin biletleri hemen burada


HABİBİ şarkıların hikâyelerini, nasıl ortaya çıktıklarını merak ettik ve KARDELEN’in kapısını çaldık. Söz KARDELEN’de…


NAZAR

İlk fikri prova için buluştuğumuzda Bora Yavrucuk getirmişti. Dinleyene kadar albümün bir introsu olur mu, hayal etmemiştim. Kompozisyonu için inanılmaz heyecanlanmıştım. Albümdeki enstrümanların hepsinin duyulduğu, kalan dokuz şarkının hissiyatını / hikâyesini de özetleyen bir intro fikri tüm kayıt sürecine de heves oldu; “NAZAR” ın yeri hep ayrı o yüzden. “HABİBİ” ile birleşik iki şarkı aslında. Konserlerde bu şarkıyla sahneye çıkıyoruz bir yandan, ne zaman duysam sahneye çıkıyor gibi hissediyorum. 

HABİBİ

Albümün ismi ve bütün fikri nasıl olacağı zaten belli olduğu bir dönemde baştaki vokal melodisini bulmuştum. Üstüne şarkıyı geliştirdikçe, ismi sözlerinden dolayı “HABİBİ”olmalı diye düşündüm. Lâkin albüm isminde bir şarkı yapmak aslında aklımda yoktu, çok da istemiyordum. Albümdeki müzikal donanımı en güçlü şarkılardan biri kendisi. Şarkıyı yaparken ipek yolundan geçiyormuş gibi bir hissiyat olsun istemiştim. Çünkü doğu makamsal ezgilerinin üstüne Arap makamında bir melodi yürüyüşü ve altında da batı vokal kullanımı ve sözleri üstünde oryantal bir şarkı. Beni hiç tanımayan biri size “Nasıl biri KARDELEN?” diye sorarsa bu şarkıyı açın isterim.

HALAY 

Aslında bunun bir hikâyesi var ve bu şarkı aslında bir diss. Buna hâlâ çok gülüyor ve çok eğleniyorum ama yaparken çokça ağlıyordum, işin trajik kısmı. “Genç bir kadın müzisyen” olarak yapabileceklerimden şüphe eden ve beni iğneleyen bir başka müzisyen sayesinde gaza gelip gece uykumdan uyanıp sinirden ağlaya ağlaya bu şarkıyı yapmıştım. Tabii o zaman çok sinirliydim ama şimdi böyle güzel bir şarkıya sebep olduğu için teşekkür bile edebilirim kendisine.

HANCI

Bir gece uyumaya çalışırken nakaratın melodisini (“Yalana dolana elimi dolama” kısmı) bulmuştum ve telefona kaydetmiştim. Ertesi gün provada Bora’ya dinletmiştim ve aynı gece o da şarkının başındaki gitar melodisini yazmıştı. 8 saat aralıksız “HANCI” ya çalıştık ve sözleri dâhil bitmişti ama biz de bitmiştik. Sıfır abartıyorum iki hafta depresyona girdik tüm ekip. Umudu çalan, yorgun bi şarkı ve ruhumuza işliyor. Çok canım yana yana yazdım, canı yanan anlıyor hâlinden.

İHYA

Kendimle en gurur duyduğum şarkıdır çünkü yaparken gurur duyduğum anlardan beslendim. “İHYA” tüm yapımında Eurovision tarihimizin kadınlarından ve tutkularından esinlendiğim bir şarkı. 

KUMAR

Artz ile aylarca şarkı yapmak için buluşup bir sürü fikirler üstüne gömüldük. Albüm yapımında hep yanımda, destek oldu. Bir de yükselirse bi fikre büyük gaza geliyor. “KUMAR”ı o yüzden 1-2 saatte yaptık diyebilirim.  

ŞARJ

Sevgili Mabel ile birbirimize yaptığımız şarkıları atıp konuşuyorduk. Ben “NEREDE”yi yapıp ona atmıştım o da bana “ŞARJ”ı göndermişti. “Sabaha kadar bundayım” deyip gerçekten sabaha kadar dinlemiştim. İnanılmaz bi demo yapmış, sözleriyle ateş atmış, zaten şarkı inanılmaz, “Direkt öyle çıkaralım” bile dedim. Benim için de çok özel bir his onun şarkılarını söylemek; her zaman beni sahneye itiyor, tutkumu harlıyor. Emre Malikler ile güzel bir prodüksiyon ile “ŞARJ” bebek albümde yerini aldı.

NEREDE

Albümün en derin aşk şarkılarından biri. Aslında kendi hikâyem gibi benimseyip bir gecede yaptığım bir şarkı lâkin gerçek şu ki Mabel’in yaşadığı aşktan ilham aldığım bir şarkı; ki birini bu kadar güzel seversen şarkı olması kaçınılmaz. Stüdyo kayıtları sonrası bir tiyatroya gitmiştik; dönüşünde arabadayken “Sana son hâlinin demosunu dinletmek istiyorum, hazır mısın?” demiştim ve gözlerimiz dola dola dinlemiştik. 

GERİDE

Albüme yaptığım ilk şarkı. Antalya Kalkan’da bir tatilde albümü yapmaya karar vermiş, şekillendirmiş ve bu şarkıyla başlamıştım. Sözleri bir aşk şarkısı olmayan ilk ve tek şarkım. İnsanlığın geldiği hâle ve koşturmacaya tepkimi yazdığım bir şarkı. “Korku neydi unutturdular.”

KAŞMİR

Prodüksiyonunu yaparken en eğlendiğim şarkıydı. Eren’le (Alıcı) bir gün oturuyorduk, “Hadi beraber şarkı yapalım” demişti ben de “KAŞMİR”i dinletmiştim ama sözleri yoktu. Eren’le beraber yazmaya başladık ve albümünün en eğlenceli şarkısı da böylece çıkmış oldu. Evde demo kaydederken ve söz yazarken o kadar eğlenmiştik ki! Bence bu şarkıya da yansıdı.