Şarkı şarkı: Nilipek. – “Döngü” albümü

9 Mart Cuma akşamı Jam Session konserleri kapsamında Bant Mag. Havuz / Bina’da ilk konserini verecek olan Nilipek.’e gizemli sularda özgürce gezindiği, taptaze keşiflerle içtenliği bir araya getirdiği albümü “Döngü“deki 12 parçayı sorduk, Merve Vural da hepsini tek tek resimledi.

Röportaj: Busen Dostgül – İllüstrasyon: Merve Vural

n1

Döngü I
“Kaybettiğini bir şeyi bulmaya, yine bu sokağa geldin sonunda” sözleriyle albümün açılışını yapıyorsun. Bu gizemli sokak nerede? Sokakta neler var? Bize biraz anlatır mısın?
Bu gizemli sokağın adı, yeri bende kalsın, ama sokakta kendine has, özel bir şey yok aslında. Bizim yüklediğimiz anlamlar, bulacağımızı zannettiğimiz bilgiler, kafamızda o sokağa, o sokaktakilere dair oluşturduğumuz beklentiler var. Sokak kendi halinde bir sokak. Evler, insanlar kendi halindeler. Ama biz o sokağa bir umutla giriyoruz.

n2

Koşuyolu
Parçada çocukluğumuzdaki o nefis yer yataklarından bahsediyorsun. Çocukluğunda yer yatağında geçen günlerinden hatırladığın en unutulmaz anı nedir? 
Bizim evde yer yatağı yoktu aslında, ama arkadaşlarımda kaldığımda yer yatağında yatardık. Çok güler, çok muhabbet eder, “güneş doğana kadar” uyanık kalmaya çalışır, ama hiç başaramazdık. Bir kere başardığımızı hatırlıyorum gerçi, zar zor ayakta kalmış, güneşin doğduğunu görür görmez yatağa dönüp bayılmıştık.

n3

Havada Bir Hinlik Var
En son “havada bir sıkıntı var, bir hinlik var” dediğin zamanı hatırlıyor musun?
Daha yeni. Ama eskiden o sıkıntıyı anlamaya çalışıyordum, şimdi o sıkıntıyı olduğu gibi kabul ediyorum.

n4

Defne
Kendini bilmediğin bir dili konuşan bir sürü insanın arasında hayal etmeni istiyorum. Hangi zamanda, hangi şehirde olmak isterdin?  
Şimdiki zaman, Atina sanırım. Dilini anlamadığım, alfabesini okuyamadığım ama kendimi evimde hissettiğim bir yerdi. Ama o biraz kolaya kaçmak oluyor tabii. Tokyo ya da Seoul epey merak ettiğim yerler.

n5

Döngü II
Çok hızlı yaşadığın bir döngünün içinde nelerin kaybolmamasını, yavaş akmasını isterdin?
Sevginin, dostluğun, sevgi ve dostluğun verdiği sıcaklık duygusunun.

Röportajın tamamını okumak için buraya tıklayarak Bant Mag. No:61’e ulaşabilirsiniz.