Şarkı şarkı: Yeni TSU! albümü

TSU!’yu yeni albümü Dadebe’deki şarkılarının yolculuğunu anlatması için sıkıştırıp, hikâyelerini Sadi Güran’ın ellerine teslim ettik.

Röp: Ekin Sanaç – İllüstrasyon: Sadi Güran

J. Hakan Dedeoğlu ve gitarının yürek paralayan projesi TSU!, yeni plağı Dadebe’yi geçtiğimiz ay Record Store Day‘de (Plak Dükkânları Günü) yayınladı. İstanbullu Record Store Journal etiketiyle basılan plak, aynı zamanda Haluk Damar’ın plak kültürü üzerine içerik üreten projesinin yayınladığı ilk uzunçalar olma özelliği taşıyor ve dünyanın bu tarafında Plak Dükkânları Günü’ne özel yayınlanmış ilk albüm olarak yüzleri güldürüyor.

TSU! üçüncü albümü Dadebe’de de insanı sözsüz anlatılarıyla dürterek, farklı zaman ve diyarlardan geçiren yolculuklara çıkarıyor. Dadebe’yi takıyor ve şarkılarının hikâyelerinin peşine düşmek için kabaran iştahımızın dürttüklerini takip ederek Hakan’la muhabbete koyuluyoruz. Her şeyi anlatmıyor tabii, ama olsun…

Kaptan Zaman_WEB

“Kaptan Zaman”
Daha önce, Aylin Güngör’le de birlikte, bu isim altında kayıtlar yaptın. Kaptan Zaman kimdir? Nedir? Ne zamandan beri seninle? Birazcık anlatabilir misin?

Doğrudur, Aylin’le ara ara evde, Anamur’da biz bize yaptığımız parçalara, denemelere verdiğimiz isimdir, Kaptan Zaman. Geçen yıl kaybettiğimiz pek sevgili Boysan Yakar ve Sadi Güran tarafından Sibel Torunoğlu’nun romanından sahneye uyarlanan Travesti Pinokyo için de müzik hazırlamıştık Kaptan Zaman olarak. Aynı zamanda bir gün vapurla karşıya geçerken rıhtıma demirlemiş bir yük gemisinin ismi olduğunu da hayretle fark etmiştik!

Four in Jordan_WEB

“Four in Jordan” (Jordan’da Dört Başına)
Bu şarkıya ilham veren an hakkında neler söyleyebilirsin?

Çok sevdiğim üç insanla dört başımıza Jordan isimli ıssız plajda geçirdiğimiz güne ithafen bu parça. Kendini içine hapsetmek istediğin yer ve anlar vardır ya, ondan işte…

Bishi Bishi_WEB

“Bishi Bishi”
“Bishi Bishi” de TSU! gibi Japoncaya dair mangalardan aşina olunabilecek bir ses efekti, bir ifadeyi andırıyor. Aklından neler geçiyor?

Rahmetli babamın emektar arabasının ismiydi Bishi Bishi. Mitsubishi marka bir arabaydı, çok gezdi babam onunla… Efsanevi bir arabaydı vallahi!

Let’s Meet At Hanabi_WEB

“Let’s Meet at Hanabi” (Hanabi’de Buluşalım)
TSU! hikâyelerinin ilham aldığı zamanlar ve mekânlar her daim merak uyandırıcı buluşmalar gibi. Hanabi neresi, bu nasıl bir buluşma?

Hanabi, İtalya’da Ravenna sahilindeki bir plaj mekânının ismi. Küçük, mütevazı bir yer. Her yıl Beaches Brewisimli, ücretsiz bir festival düzenleniyor bu tatlı, samimi yerde. İnsanın kendini mutlu ve olabildiğince tasasız hissedebildiği bir yer… Hani bir arkadaşın arar da “Nerede buluşsak?” diye sorar ya… Ben “Hadi gel Hanabi’de buluşalım” demek istiyorum her defasında…

Bambu_WEB

“Bambu”
Bambu ormanlarında tekinsiz bir yürüyüş gibi tınlayan bu şarkıyla nereye doğru gidiyoruz?

Bambu ormanı gerçekten de tekinsizlik, hüzün ve bir o kadar da sevgi ve hayranlık hislerini uyaran, dürten bir yer. Aslında tam anlamıyla bir parçası olmaktan vazgeçtiğimiz doğanın her anı böyle duygular uyandırıyor bizlerde. Bu hislere odaklanan bir parça bu.

Röportajın tamamını okumak için buraya tıklayarak Bant Mag. No:49’a ulaşabilirsiniz.