Çizgilerle: James Holden

Bant Mag. ekibinin 2017’deki bir numaralı albümü olan The Animal Spirits’i, söz konusu albüm için kurulan heyecan verici orkestrasıyla çalmak üzere Babylon sahnesine doğru yola çıkan James Holden’ın kariyerinden satır başları, üstelik Sadi Güran’ın illüstrasyonlarıyla

Yazı: Cem Kayıran – İllüstrasyon: Sadi Güran

James Holden’ın müzik kariyeri Horizons adlı bir single yayınlamasıyla 1999 senesinde, 20 yaşındayken başladı. Ardından gelen birçok remiks, ortak çalışma ve single’ın sonrasında plak şirketi Border Community’i kurdu ve kendi albümlerinin yanı sıra Nathan Fake, Fairmont ve Luke Abbott gibi isimlerin çalışmalarını da bastı.

İlk albümü The Idiots Are Winning 2006 yılında Border Community etiketiyle yayınlandı. Çok iyi tepkiler ve eleştirilerle karşılaşan 10 parçalık kayıt Holden’ın müzik sahnesinin en kendine has ve ilgi çekici prodüktörlerinden biri olduğunu kanıtladı.

Plak şirketine, remikslere ve DJ’lik kariyerine odaklanarak geçirdiği birkaç senenin ardından sanatçı 75 dakikalık bir şaheser olan The Inheritors ile çıkageldi. Modüler synthlerle bezeli olan bu ikinci albüm farklı etkileşimlerin sıra dışı bir karışımını sunuyordu. RenataThe Caterpillar’s Intervention ve Seven Stars gibi parçalar, sınırları zorlayan bir prodüksiyon anlayışı ve yapı ortaya koymuştu.

James Holden için ses aracılığıyla farklı iletişim yolları keşfetmek ve deneyimlemek hep çok önemli oldu. Ses paletini genişletmek için hayranlık uyandıran bir tutkuya ve cesarete sahipti. Bunun neticesinde çok sayıda benzersiz ve heyecan verici canlı performans gerçekleştirdi.

Sanatçı ruhani yanı çok kuvvetli olan yeni bir elektronik ve akustik çalışmayla yeniden karşımızda. Holden’ın Fas ziyareti, Gnawalı müzisyen Mahmoud Guina ile ortaklığı ve Pharoah Sanders ile Don Cherry gibi cazın efsanevi isimlerinden aldığı ilham, yeni albüm The Animal Spirits’in dokusuna ve ruhuna yön veren unsurlar arasında. James Holden, Etienne Jaumet ve Tom Page gibi iş birlikçilere yer veren yeni grubu dinleyicileri atmosferik synth dokunuşlarıyla, poliritimlerle ve büyüleyici bir uyumla donatılmış sihirli bir yolculuğa çağırıyor.

Çizgilerle serisinin tamamı için buraya tıklayarak Bant Mag. No:60’a ulaşabilirsiniz.