Savages vokali Jehnny Beth’den festivallerdeki VIP uygulamasına dair

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen Midtown Festival’de harika bir performans sergileyen Londralı grup Savages’ın vokali Jehnny Beth, kişisel blogundan konserlerdeki ve festivallerdeki bilet kategorilerine ve bu kategorilerin sanatçılar/dinleyiciler üzerindeki etkisine dair bir yazı yayınladı.Beth’in gençlik döneminde Hyde Park’ta gittiği bir festivali VIP bileti olmadığı için ön kısma geçemediği ve arka sıralarda, sahne yanlarına kurulan ekrandan izleyebildiği bir anısını anlatarak başladığı yazının devamı şu şekilde:

“Geçtiğimiz hafta Portishead ile birlikte Istanbul’da, Midtown adlı bir festivalde çaldık. Soundcheck için kurulum yapmamızın ardından konser alanına baktığımda benzer bir problemle karşılacağımızı fark ettim. Alanı daha yüksek fiyatla bilet alanların konseri daha önden izleyebileceği şekilde, metal bariyerlerle üç bölgeye ayırmışlardı. Bu uygulama yüzünden festivalde çıkan Türk ön grupları ön sıralarda dinleyen çok az insan vardı. Çünkü gerçekten müzik dinlemeye gelmiş olan insanların özel kategoriden bilet alamadıkları için arka kısımda durması gerekiyordu. Geoff Barrow da bu durumdan dolayı hayal kırıklığına uğramıştı. Ekip olarak tüm akşam boyunca bariyerleri kaldırtmaya çalıştılar, fakat başarılı olamadılar. Organizasyon şirketinin bu konuda en ufak bir eylemi olmadı, tabii, neden olsun ki?

Yaşanan bu tür olaylardan dolayı gerçekten üzgün ve kızgınım. Rock müziğin var oluş sebeblerinden biri de bu tür ayrımlar gözetmeksizin insanları bir araya getirmek. Aşağılık heriflerin konseri izleyeceğiniz yer için sizden daha fazla para almasına izin vermeyin!”

Yazının tamamını buradan okuyabilirsiniz.